27-те държави членки на ЕС обсъдиха в Сантяго де Компостела новите фискални правила

27-те държави членки на ЕС обсъдиха в Сантяго де Компостела новите фискални правила

27-те държави членки на ЕС обсъдиха в Сантяго де Компостела новите фискални правила

Испанското предложение за реформа на фискалните правила на ЕС ще е готово през октомври, когато ще бъде представено на срещата на министрите на икономиката и финансите на ЕС в Люксембург. Това обяви вицепремиерът Надя Калвиньо на пресконференция след неформалната среща в Сантяго де Компостела.

Министрите на финансите и икономиката на 27-те държави членки са обсъдили испанското предложение за нови фискални правила, които да влязат в сила още от 2024 година, предава БНР. След като затвори 70% от текста на реформата на техническо ниво, Калвиньо настоя да се премине към политическите преговори около връщането на фискалните правила, които след четири години, замразени от пандемията и въздействието на войната в Украйна, отново ще изискват намаляване на публичния дефицит под 3% от БВП и публичен дълг под 60%. 

Предложението на Комисията по този въпрос дава на правителствата по-големи правомощия да решават как да постигнат тези цели, въпреки че изисква минимална годишна корекция на дефицита от 0,5% от БВП до 3%. В същото време се предлага постепенно намаляване на дълга в продължение на четири години, което може да бъде удължено до седем, предложение, което има подкрепата на мнозинството от 27-те държави. 

Против беше Германия, която настоява за минимално намаляване на дълга от 1% от БВП годишно за страни с по-висок дълг, като Испания, и 0,5% за тези, които са по-малко задлъжнели. От своя страна Франция, заедно с Италия и източните страни на блока искат повече опции за инвестиции в отбрана заради войната в Украйна. Според Калвиньо правилата трябва да бъдат договорени относно баланса между устойчивото намаляване на съотношението на публичния дълг към БВП , публичните финанси в средносрочен и дългосрочен план и инвестициите и стимулите за справяне със структурните реформи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ