България не е уведомила ЕК за мерки за устойчивостта на критични субекти

България не е уведомила ЕК за мерки за устойчивостта на критични субекти

България не е уведомила Комисията за националните мерки по Директивата за устойчивостта на критични субекти, заради което й е изпратено мотивирано становище. Целта на тази директива е защита на жизненоважни услуги – от енергетика и транспорт до здравеопазване и цифрова инфраструктура, срещу заплахи като бедствия, тероризъм и саботаж. Регламентът изисква от страните-членки да идентифицират критични субекти и да изградят устойчивост. България е сред държавите, които не са определили компетентен орган и не са изпратили уведомление, информира кореспондентът на БНР в Брюксел. 

В друго мотивирано становище се подчертава, че България не е транспонирала правилно Рамковата директива за отпадъците.

Липсва прилагане на ключови елементи като разширената отговорност на производителя, мониторинга на мерките за предотвратяване на отпадъци и управлението на отработени масла.

Комисията също така напомня на България, че не е транспонирала изцяло Директивата за ставките на ДДС, която позволява въвеждането на намалени или нулеви ставки за храни, лекарства и медицински продукти. Освен това, страната ни не е изпълнила изискванията и по новата директива за специалната ДДС схема за малките и средни предприятия. Чрез нея се опростяват правилата за облагане и се гарантира равнопоставеност между тези предприятия от различни държави-членки.

България е сред деветте държави, които не са транспонирали Директивата Daisy Chains II, свързана с изискванията за собствен капитал и приемливи задължения. Освен мотивираните становища, Европейската комисия изпрати на страната ни едно уведомително писмо – за нарушаване на регламента за метана. Страната не е съобщила кой национален орган ще отговаря за прилагането на правилата за ограничаване на емисиите на метан в секторите на нефт, газ и въглища.

България има двумесечен срок да отговори и да предприеме необходимите коригиращи мерки. Иначе, Комисията може да предаде делата на Съда на Европейския съюз, включително с искане за налагане на финансови санкции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ