Bloomberg: Гърците са на кантар преди референдума

Bloomberg: Гърците са на кантар преди референдума

Само два дни преди съдбоносния референдум, гърците са разделени точно по средата, сочи проучване Bloomberg.

Според резултатите, 43% възнамеряват да гласуват с „не”, отхвърляйки мерките на строги икономии, които „Тройката” изисква в замяна на финансова помощ. 42,5% смятат да дадат положителен вот и да приемат условията. Проучването, проведено сред 1042 души, е на Изследователския институт по приложни социални и икономически науки към Македонския университет. Допустимото отклонение е 3%.

При тези резултати изглежда, че гръцкия народ няма да разреши задълбочаващата се икономическа и политическа криза. Въпреки че над 81% от запитаните искат Гърция да остане в Еврозоната, отслабените банки и изолацията на Алексис Ципрас от останалите европейски лидери пораждат сериозни съмнения за бъдещето на страната във валутния съюз.

Миналата седмица Ципрас внезапно призова за провеждането на референдум, след като преговорите с „Тройката” отново удариха на камък. Той твърди, че дори да отхвърли исканията, Гърция може да остане в Еврозоната и да се пребори за по-добри условия – мнение, което почти всички оспорват.

Ако гърците приемат условията на „Тройката”, има вероятност правителството на Ципрас да падне и Гърция да получи допълнителна помощ. Вчера, Финансовият министър Янис Варуфакис заяви пред Bloomberg, че при такъв изход от референдума, той ще подаде оставка и че има вероятност съставът на правителството да се промени, „защото някои от нас няма могат да се справят."

Според проучването, делът на гърците, които възнамеряват да гласуват с „не”, е намалял от миналата неделя, когато 52% са посочили, че това е техният избор. Подкрепата за оставане в ЕС и Еврозоната скочи с над 26,5-те процента, изчислени през уикенда, след като в понеделник банките затвориха.

Проучването сочи, че 81% от гърците вярват, че оставането в Еврозоната предлага най-добрите перспективи за бъдещето.

Европейските лидери апелират към съгласие с условията на „Тройката”. Френският президент Франсоа Оланд казва, че „ако отговорът е „да”,  преговорите могат бързо да бъдат възобновени”. „Ако е „не”, попадаме в непозната територия.”

Гърците са принудени да гласуват в особено напрегната атмосфера, независимо че от 5 години държавата се бори с повишаване на данъците, орязване на разходите и 25% срив на икономиката.

След като в четвъртък не плати дължимата вноска от 1,7 милиарда евро на Международния валутен фонд, Гърция се превърна в първата просрочила дълговете си развита икономика. Според МВФ, държавата ще се нуждае от международна подкрепа в размер на поне още 40 милиарда евро, както и от облекчаване на условията по неуредения дълг, за да може да се справи финансово.

Въпреки че ликвидните резерви на гръцките банки ще стигнат до понеделник, когато Европейската централна банка възнамерява отново да обсъди  варианта за оказване на спешната помощ, Варуфакис е убеден, че гръцките финансови институции ще отворят отново врати във вторник. Местните медии са започнали спекулации за замразяване на депозитите, ако гръцкият народ гласува с „не” на референдума, въпреки че началникът на кабинета, Никос Папас, заяви пред Bloomberg, че правителството няма такива планове. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ