Доналд Туск рискува скандал с ЕЦБ заради опит да изправи на съд шефа на националната банка

Доналд Туск рискува скандал с ЕЦБ заради опит да изправи на съд шефа на националната банка

Група депутати от управляващото мнозинство в Полша предприеха действия за отстраняване на управителя на Националната банка на Полша Адам Глапински, като внесоха предложение за изправянето му пред държавен съд, предаде Politico.

Инициаторите на предложението обвиняват Глапински, че по време на мандата си е действал в сговор с бившето правителство на "Право и справедливост" (ПиС) и е нарушил независимостта на централната.

Евентуално решение да се стигне до такова дело обаче вероятно ще постави полския министър-председател Доналд Туск в сблъсък с Европейската централна банка, отбелязва изданието.

ЕЦБ вече е предложила правно становище в защита на Глапински с аргумента, че "всяка мярка, която засяга способността Ви да изпълнявате задълженията си като управител на Националната банка на Полша /НПБ/, може, ако не е законна, да засегне Вашата независимост и по този начин независимостта на Генералния съвет".

Стремежът на коалиционното правителство на Туск да се избави от Глапински идва на фона на по-широките му усилия  да изчисти публичните институции, като например държавната телевизия TVP, от продължаващото влияние на дясната партия "Право и справедливост", която управляваше Полша от 2015 до 2023 г.

Основното съдържание на предложението беше съобщено първо от TVN24, полска телевизионна компания, която е американска собственост. Документът съдържа осем обвинения срещу Глапински, подредени в очевиден ред по важност.

Първите две от тях се отнасят до закупуването от НБП на полски държавни облигации и гарантирани от държавата облигации, емитирани от държавния инвестиционен фонд PFR и държавната банка за развитие BGK по време на пандемията Covid.

Други обвинения се отнасят до интервенциите на НБП на валутния пазар през декември 2020 г. и март 2022 г., които според заявлението на депутатите са били ръководени от Глапински, отново без разрешението на управителния съвет на НБП.

В документа се допълва, че гуверньорът е бил главната действаща сила зад решението на НБП през септември и октомври миналата година да намали референтния  лихвен процент с общо 1 процентен пункт до 5,75 %, с цел да облагодетелства тогавашното правителство в непосредствена близост до националните избори.

Този ход бил "пряко свързан с предизборната кампания и довел до отслабване на полската валута", се казва в текста на предложението, като се твърди, че това също нарушава Конституцията на страната .

Твърди се още, Глапински е възпрепятствал информационния поток в Националната банка и е заблудил правителството относно финансовия резултат на институцията за 2023 г. като банката е посочила, че ще реализира печалба, докато според прогнозите, цитирани днес, тя ще отчете загуба от 17 млрд. злоти при докладването на годишните си резултати през април.

Очаква се банката да последва стъпките на други централни банки от Евросистемата и да отчете голяма оперативна загуба за миналата година, но крайният резултат може да изглежда различно благодарение на управлението на портфейла ѝ, не на последно място, ако преоцени златните си резерви на по-висока стойност, както направиха някои други банки в Западна Европа.

Предложението за изправяне на съд обвинява Глапински и в незаконно отпускане на бонус за всяко тримесечие и, накрая, в ежедневно политиканстване, като "хвали [предишното] правителство на Матеуш Моравецки и отправя предупреждения към [сегашното] правителство на Доналд Туск".

Политизирането на независимостта

Изправянето на Глапински пред Държавния трибунал - специален съд, в който се съдят висши публични фигури - беше едно от обещанията на Туск по време на предизборната кампания миналата година, когато оглавяваната от него четирипартийна коалиция спечели властта срещу популисткото дясно правителство на "Право и справедливост" (ПиС).

Туск неколкократно заяви както по време на кампанията, така и след като пое властта през декември, че Глапински е компрометирал независимостта на НБП, като е помагал на управляващото тогава правителство на ПиС в предизборния период.

Проблемът за Туск е позицията на Европейската централна банка, според която всеки опит за съдене на шефа на НБП ще наруши разпоредбите на Договора за ЕС относно независимостта на централните банки

Вторият проблем е, че спорните намаления на лихвените проценти досега не са били пречка за изпълнението на мандата на централната банка за ценова стабилност: през февруари инфлацията спадна до 2,8%, което е в рамките на целевия диапазон на НЦБ от 1,5-3,5%. Очаква се през март тя да спадне до 2,5%, точно в средата на този диапазон.

Третият проблем е, че споменатите в обвиненията покупки на държавни активи бяха официална политика в почти всяка голяма западна икономика по време на пандемията, включително и в ЕЦБ.

Изправянето на Глапински пред съда рискува да доведе страната до още по-дълбока конституционна криза в контекста на продължаващата борба на Туск за възстановяване на правилата на ЕС за върховенството на правото в Полша.

Конституционният трибунал, който настоява също да бъде ремонтиран с мотива, че PiS е унищожила и неговата независимост, заяви в свое решение от януари, че предложението за изправяне на Глапински пред съда трябва да бъде прието от парламента с мнозинство от три пети.

Коалицията на Туск не разполага с такова мнозинство, но премиерът и други близки до правителството фигури намекнаха, че просто ще пренебрегнат това решение.

Сега предложението се предава на специална парламентарна комисия, която ще докладва по него и ще го подложи на гласуване на дата, която все още не е определена. Съгласно правилника за работата на Държавния трибунал Глапински ще бъде отстранен от длъжност, ако парламентът реши, че той трябва да бъде изправен пред съда.

НБП не реагира незабавно на публикуването на обвиненията, освен че създаде специален раздел на уебсайта си, в който се събират обяснения - като например за финансовия резултат на НБП - и новини и статии с мнения срещу "политическите атаки срещу НБП".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ