Дванадесет държави от ЕС настояват за увеличаване наразмера на Фонда за модернизация за по-бедните държави

ЕС

Група от 12 държави от Европейския съюз призова изпълнителния орган на блока да засили фонд, финансиран чрез пазара на въглеродни емисии, който подкрепя по-бедните държави членки в прехода им от изкопаеми горива, предаде Bloomberg.

В писмо до Европейската комисия редица държави, включително, България, Гърция, Унгария, Полша, призоваха за увеличаване на финансирането по Фонда за модернизация в периода след 2030 г. като част от предстоящ преглед на Системата за търговия с емисии на блока. Комисията трябва да представи реформа на програмата за ограничаване и търговия с въглеродни емисии на 15 юли.

Системата за търговия с емисии на ЕС се измести начело в политическия дневен ред на блока, тъй като конфликтът в Близкия изток изостри опасенията относно намаляващата конкурентоспособност на Европа, а някои правителства критикуваха ценообразуването на въглеродните емисии за принос към високите разходи за енергия.

„В настоящия политически и икономически контекст, характеризиращ се с повишени геополитически рискове и несигурност, предвидимите механизми за финансиране остават съществено условие за успеха на енергийния преход в ЕС“, се казва в писмо на алианса, видяно от Bloomberg News.

Прегледът през юли е предназначен да адаптира пазара на въглеродни емисии към нова климатична цел за намаляване на парниковите газове с 90% до 2040 г. в сравнение с нивата от 1990 г. Призивът на коалицията, която включва още Хърватия, Чехия и Естония и Латвия, подчертава очертаващите се бойни линии в това, което се очертава като разгорещен дебат относно окончателния вид на реформата.

Фондът за модернизация се финансира от приходи от търговия с въглеродни емисии, за да помогне на страните от ЕС с по-ниски доходи да инвестират в по-чиста енергия и да подобрят ефективността. Комисията оценява общите си приходи за периода 2021-2030 г. на 57 милиарда евро, при допускане на цени на въглеродните емисии от 75 евро за метричен тон. Договорите за референтни емисии се търгуваха на ниво от около 80 евро в понеделник.

Сред подписалите писмото са също Литва, Румъния, Словакия и Словения.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ