ЕК глобява Гърция с почти 400 млн. евро заради скандала със земеделските субсидии

ЕК глобява Гърция с почти 400 млн. евро заради скандала със земеделските субсидии

Глоба от 392 млн. евро ще плати Гърция заради лошо управление на общностните субсидии в периода 2016 – 2023 г., главно заради недостатъчния контрол от гръцката Организация за плащания и контрол на общностните субсидии (ОПЕКЕПЕ), която беше закрита в края на май след голям скандал със злоупотреби със субсидии за фиктивни пасища и селскостопански дейности, съобщава „Катимерини“, цитирана от БТА. 

Според изданието Европейската комисия мотивира решението си с нарушаване на европейското законодателство, свързано с финансирането на Общата селскостопанска политика.

ЕК е наложила хоризонтална корекция на сумата на субсидиите, които ще получи Гърция през следващите години, в размер на 5%, защото смята, че проблемът е системен и от години не съществува правилен надзор и функциониране на управлението на субсидиите в Гърция.

Сумата на хоризонталната корекция е увеличена до 10% под формата на глоба за субсидиите, отпуснати през 2018, 2019 и 2020 г. с цел подкрепа на млади фермери.

Най-големите санкции обаче, съответно в размер на 79 млн. и 76 млн. евро, се отнасят до субсидиите за селскостопански площи през 2021 и 2022 г.

Вестникът пише, че най-вероятно глобата от 392 млн. евро ще бъде платена от държавния бюджет, защото в противен случай трябва да бъдат намалени субсидиите на земеделските стопани с 5 процента, което е несправедливо и ще има висока политическа цена.

През следващата година се очакваше Гърция да получи от ЕС под формата на преки субсидии около 1,9 млрд. евро. Изглежда обаче тази сума ще бъде намалена с около една четвърт, т.е. 392 195 733 евро заради плащанията, извършени в нарушение на критериите и законодателството.

Според източници от сектора на гръцкото земеделие, цитирани от вестника, тази глоба е само началото, защото се очаква да бъдат определени санкции и за други щети.

През март съдът на ЕС отхвърли жалба на Гърция срещу по-ранно решение за санкции от ЕК и задължи страната да плати съдебните разноски.

Скандалът започна, след като Европейската прокуратура започна наказателно преследване срещу 100 лица в Гърция. За разследването на Европейската прокуратура съобщи през февруари „Политико“. Изданието писа, че гръцките граждани, обект на разследването, са получили с декларации с невярно съдържание плащания за пасища, които нито притежават, нито са наели, както и за селскостопански дейности, които не са извършили.

На 19 май прокурори от Европейската прокуратура, придружени от 20 служители от отдела за борба с корупцията на гръцката полиция, се опитаха да извършат акция в централата на ОПЕКЕПЕ, но се сблъскаха с липса на съдействие от страна на служителите на агенцията.

В резултат на скандала гръцкото правителство уволни председателя на агенцията, а няколко дни по-късно я закри, като прехвърли дейностите ѝ към Независимия орган за публичните приходи (ААДЕ). 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?