ЕК очаква България да предложи пак жена за еврокомисар

ЕК очаква България да предложи пак жена за еврокомисар

Европейската комисия официално изрази днес очакване България отново да предложи жена за еврокомисар. "Прави чест на България, че досега е предлагала само жени за еврокомисари", заяви говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпроси на медиите.

"Убеден съм, че председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, която отдава голямо значение на равното разпределение на служителите на комисията по пол, ще очаква от българските власти кандидатури на жени. Мисля, че тя ще държи съотношението между мъжете и жените еврокомисари да остане непроменено", добави говорителят.

Процесът е политически и не мога да предположа как ще преминат предстоящите разговори, заяви още той, цитиран от БТА. Говорителят не можа да уточни дали ЕК е изпратила вече писмо до София с искане българските власти да представят нов кандидат за еврокомисар на мястото на вицепремиера Мария Габриел, която се оттегли от поста преди месец.

На 8 юни премиерът акад. Николай Денков и председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен проведоха телефонен разговор, от който стана известно, че предстои официално искане от България да номинира нов български еврокомисар.

Мария Габриел подаде оставка като еврокомисар, след като беше номинирана от ГЕРБ-СДС за министър-председател. На 22 май тя върна на президента Румен Радев неизпълнен първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. На 6 юни Народното събрание избра министър-председател, структура и състав на редовно правителство с втория мандат, връчен на ПП-ДБ, а Мария Габриел влезе в състава на редовното правителство като вицепремиер и министър на външните работи. Първоначално се появиха версии в публичното пространство, че вероятно ще бъде номиниран Даниел Лорер. След това се появи слух, че Кирил Петков също може да бъде предложен за поста, но и двата варианта стават малко вероятни след днешното изявлене на ЕК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
На днешната дата, 26 септември. Рождениците днес
Компания използва AI, за да превърне клиентите си в рекламни звезди (Видео)
Нови материали правят водолазните костюми устойчиви на ухапвания от акули
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната