ЕС излиза с решение за тавана на цените на руския петрол

ЕС излиза с решение за тавана на цените на руския петрол

ЕС излиза с решение за тавана на цените на руския петрол

Европейският съюз ще обяви днес окончателните подробности за сделката за удар върху петролните приходи на Путин. Посланиците в ЕС са постигнали рамково споразумение за новите санкции срещу Москва, в това число и мерките за ограничаване на печалбите от руски петрол.

Осмият поред пакет срещу Кремъл бе предложен от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен миналата седмица , след като руският президент заплаши да използва ядрени оръжия и мобилизира стотици хиляди резервисти.

Редица държави изразиха загриженост за новите мерки, особено за тавана на цената на петрола, припомня POLITICO. ЕС обаче иска Путин да "плати" за ескалацията на инвазията и фиктивните референдуми, с които анексира четири украински области.

Готвената забрана за внос на суров петрол от Русия ще влезе в сила през декември. Вносът на въглища вече е преустановен, а доставките на газ от Русия за Европа са прекъснати - първо от игрите на властта на Путин, а след това от саботажа на два подводни газопровода "Северен поток".

За европейските лидери задачата бе да намерят тънкия баланс между ограничаването на приходите от енергия на Москва, като същевременно избягват риска от недостиг, скок на цените и потенциални прекъсвания на тока тази зима.

Днес се очаква посланиците да одобрят окончателния вариант на текста на споразумението, в което е записано правното основание за поставяне на лимит на цените, който беше предварително договорен от страните от Г-7. Все още няма решение за действителната цена или ценовия диапазон на бъдещата горна граница, въпреки че САЩ предполагат, че това ще стане след седмици.

Малта, Гърция и Кипър, чиито танкери транспортират руски петрол, са силно обезпокоени от ефекта на мерките върху морското карго, и това доведе до някои отстъпки от първоначалните позиции. Например проектът споменава система за мониторинг от страна на Комисията, която ще оценява практиките за заобикаляне, като например смяната на флага на плавателни съдове. Ако ЕК установи „значителна загуба на бизнес“ поради тези укриващи практики, тя ще „предложи мерки за смекчаване“ на въздействието на тези техники за избягване на мярката за таван на цените.

Пакетът също има за цел да удари руската стоманодобивна индустрия и да лиши армията на Кремъл от ключови технологии. Той включва повече мерки срещу лица, подпомагащи военните усилия на руския президент Владимир Путин. Предвидени са мерки, които забраняват на граждани на ЕС да участват в управителните съвети на руски държавни предприятия.

Историята на пакетите от санкции на ЕС е напрегната. Унгария, например, поведе опозицията на плановете за пълна забрана на вноса на руски петрол, като задържа процеса със седмици, докато не осигури изключения за собствените си доставки.

Като се имат предвид напрежението и трудностите в миналото, някои дипломати останаха предпазливи дори след като във вторник беше постигнато устно споразумение в залата. Посланиците в ЕС искаха да постигнат споразумение по пакета от санкции най-късно днес, за да не може дискусията да засенчи срещата на европейските лидери в Прага в четвъртък и петък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ