ЕС одобри заделяне на печалби от замразените руски активи за Украйна

ЕС одобри заделяне на печалби от замразените руски активи за Украйна

ЕС одобри заделяне на печалби от замразените руски активи за Украйна

Представители на страните от ЕС подкрепиха план за заделяне на милиарди евро от неочаквани печалби, произтичащи от замразяването на активи на централната банка на Русия, като първа стъпка към възможното им използване за възстановяването на Украйна, предаде в. „Файненшъл таймс“.

Единодушното решение от понеделник, което тепърва ще бъде формализирано през следващите седмици, е част от демонстрацията на подкрепа на блока за Киев преди втората годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия. Освен това то идва в навечерието на срещата на върха в четвъртък, на която се очаква лидерите на ЕС да подпишат 50 млрд. евро финансова подкрепа за Украйна.

От 260 милиарда евро руски чуждестранни резерви, блокирани през 2022 г. в отговор на нахлуването на Москва, 191 милиарда евро се намират в базираната в Белгия клирингова къща Euroclear. Когато някои руски ценни книжа достигнат падеж и се реинвестират, те генерират печалба.

Съгласно споразумението, сключено в понеделник, печалбите, генерирани от Euroclear, ще бъдат осчетоводявани отделно и няма да бъдат изплащани като дивиденти на акционерите, докато страните от ЕС не решат единодушно да създадат „финансова вноска в бюджета на ЕС, която ще бъде събрана от тези нетни печалби в подкрепа на Украйна“, според чернова на текст, видяна от „Файненшъл таймс“.

Този налог ще бъде „в съответствие с приложимите договорни задължения и в съответствие със законите на ЕС и международното право“, се добавя в текста. Няма график за това кога трябва да бъде направено такова отделно предложение. То е насочено само към бъдещи печалби и няма да се прилага със задна дата.

Държавите от ЕС също така ще определят каква сума ще могат да съхраняват централните депозитари за сигурност, в допълнение към сумите, необходими за покриване на правни и управленски разходи.

Предложенията на Европейската комисия относно управлението на активите през декември не доведоха до конфискуване на печалбите и прехвърлянето им в общия бюджет на ЕС, предвид опасенията на Европейската централна банка и важни европейски столици, че това може да предизвика финансова нестабилност и да провокира ответни мерки от Русия.

Отделна кампания, водена от САЩ и подкрепена от Обединеното кралство, Япония и Канада, за пълна конфискация на активите на Русия, а не само на печалбите, се сблъсква със съпротива от страна на европейските членове на Г-7, особено Германия, Италия и Франция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ