Financial Times: Брюксел обявява, че Украйна е готова за ЕС
Европейската комисия (ЕК) възнамерява да препоръча започването на преговори с Украйна за присъединяването ѝ към ЕС този месец, съобщава Financial Times (FT), позовавайки се на свои източници. Според вестника по този начин ЕК възнамерява да покаже подкрепата си за Украйна преди началото на унгарското председателство на ЕС.
Според събеседниците на FT днес, 7 юни, ЕК ще обяви, че Украйна отговаря на необходимите критерии за присъединяване към ЕС, включително антикорупционни мерки, ограничения за политическото лобиране, правила за деклариране на имуществото на длъжностните лица и защита на малцинствените езици.
Украйна подаде молба за членство в ЕС на 28 февруари 2022 г. - дни след началото на руската агресия. Въпросът за предоставяне на Украйна на статут на кандидат за членство беше разгледан в рекордно кратък срок, като решението беше взето през юни същата година. Именно началото на военните действия в Украйна ускори процеса на разширяване на ЕС, посочва вестникът.
Според FT днес, 7 юни, Европейската комисия ще направи подобна препоръка за присъединяване към ЕС по отношение на Молдова, която подаде заявление през март 2022 г. В същото време ЕС няма да разгледа въпроса за присъединяването на Грузия заради приетия от нея наскоро закон за чуждестранните агенти. Грузия подаде молба за членство в ЕС в един и същи ден с Молдова.
Малко по-късно, информацията беше официално потвърдена. Белгийското ротационно председателство съобщи, че Европейската комисия смята, че Украйна и Молдова са изпълнили всички необходими реформи за започването на преговори за членство в ЕС.
Според Комисията, Украйна е изпълнила изискванията за приемането на закона за лобирането като част от плана за разбиването на олигархичния модел и е взела предвид препоръките на Венецианската комисия в сферата на законодателството за националните малцинства, държавния език, медиите и образованието.
Молдова е изпълнила всички изисквания, в т.ч. увеличаване на институционалния капацитет на антикорупционните органи и продължаване на прилагането на плана за действие за разбиването на олигархичния модел, гласи още оценката на ЕК.
Следващата стъпка е страните членки да вземат с пълно единодушие решение за преговорната рамка с Украйна и Молдова, както и за започването на междуправителствени конференции с двете държави. От белгийското председателство изтъкнаха, че правят всичко възможно тази конференция да започне още на 25 юни в Люксембург, когато заседава Съвет "Общи въпроси".
На този етап няма официален коментар от Брюксел дали Унгария смята да блокира решението. Будапеща все още има претенции към Киев, сред които е и въпросът за унгарското малцинство в Украйна, посочва БНР.
Същевременно Комисията смята, че скоро може да започне междуправителствената конференция с Черна гора. Причина са предприетите в последно време положителни стъпки от властите в Подгорица.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.