Финландия ще намали с 90% издаваните руски визи

Финландия ще намали с 90% издаваните руски визи

Финландия ще намали с 90% издаваните руски визи

Правителството на Финландия обяви, че ще намали с 90% броя на издаваните руските визи, заради продължаващата война в Украйна, съобщи POLITICO.

Министърът на външните работи Пека Хаависто заяви, че от септември страната ще приема само 10 на сто от молбите от руски туристи за виза. Това означава, че Финландия ще приеме само около 100 заявления дневно спрямо хиляда молби, обработвани досега. Изключения ще се правят само за журналисти, дисиденти или активисти за хуманитарна виза. Схемата е съгласувана с Министерство на вътрешните работи, допълни Хаависто. Неговото ведомство ще предложи на Литва, Латвия и Естония съвместно решение за достъпа на руснаци до страните в Балтийския регион на срещата на върха в края на месеца. Хаависто още веднъж призова за обща позиция на ЕС по въпроса, заявена от финландския премиер Сана Марин. Той обаче специално уточни, че издадените до момента визи на граждани на Русия няма да бъдат анулирани.

Недоволството в страната ескалира, тъй като много руснаци пътуват с кола до Хелзинки, откъдето се качват на полети до ваканционни дестинации в други части на ЕС и така заобиколят наложените санкции след руското нахлуване в Украйна.

Достъпът на руски граждани до страните членки на ЕС, разделиха Блока. Докато Чехия, Литва, Естония, Латвия и Полша спряха издаването на определени визи, за да засилят натиска върху Москва, Германия отказа да го направи. Канцлерът Олаф Шолц обяви на пресконференция в понеделник, че забрана за пътуване на руски граждани в Европа подкопава целенасочените санкции, добавяйки, че „това не е войната на руския народ, а е войната на Путин“. „За нас е важно да разберем, че има много хора, които бягат от Русия, защото не са съгласни с руския режим“, аргументира се канцлерът.

В същото време Естония, която вчера дори затвори сухопътния граничен пункт с Русия днес обяви планове да прекрати и приемането на руски граждани с визи, издадени в други страни от ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ