Фон дер Лайен предлага премахване на изискването за единодушие в ЕС по въпроси от външната политика
Европейският съюз трябва да може да реагира по-бързо на геополитическите развития и да сложи край на изискването за единодушие при вземането на външнополитически решения. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от „Политико“. На практика тази идея означава отмяна на действащото правило за налагане на вето, което може да стопира общи решения, дори и когато негов инициатор е само една държава в общността.
„В областта на външните работи наистина трябва да преминем към гласуване с квалифицирано мнозинство“, каза Фон дер Лайен в интервю за малка група медии, организирано от нейния офис преди срещата на върха на Европейския съвет тази седмица, на която се очаква държавните и правителствените ръководители да предоставят официално статут на кандидат за членство в ЕС на Украйна и Молдова.
Коментарът на Фон дер Лайен дойде в отговор на въпрос на „Политико“ за това дали на ЕС може да се наложи да въведе промени в процеса на вземане на решения, който често изисква единодушие по темите, свързани с потенциални нови членки – не само Украйна и Молдова, но и страните от Западните Балкани като Албания, Черна гора, Северна Македония и Сърбия.
В миналото ЕС не веднъж се е сблъсквал с мъчителни и забавяния по важни решения заради опозиция от една държава членка. В много противопоставянето дори не е било на база на конкретния въпрос, върху който е наложено вето, а резултат от спор по други теми.
В отговора си Фон дер Лайен призна, че подобна сериозна промяна в процеса на вземане на решения в ЕС, дори само по отношение на външната политика, би била трудно постижима. Що се отнася до промяната на изискването за единодушие в други области, председателката заяви, че е невъзможно да се даде кратък отговор.
Що се отнася до външните работи обаче Фон дер Лайен каза, че е стигнала лично до твърдото заключение, че изискването за единодушие не е устойчиво.
„По отношение на външните работи съм дълбоко убедена, че това изискване не е устойчиво“, каза тя, като добави, че то лишава Европейския съюз от способността да заема позиция заради вето от една страна.
„Предвид скоростта, с която се случват нещата… светът иска да чуе европейския глас. Скоростта е твърде висока, за да се стига постоянно или твърде често до ситуация, при която този глас не се чува заради блокиране от една страна. По тази причина аз съм убедена, че имаме нужда от гласуване с квалифицирано мнозинство", допълни председателят на ЕК.
В интервюто Фон дер Лайен посочи, че очаква 27-те държавни и правителствени ръководители да приемат препоръката на Европейската комисия относно статута на Украйна и Молдова като кандидати за членство в ЕС.
При одобрението на препоръката се очаква Европейският съвет да повтори предложението на ЕК, че Украйна и Молдова ще трябва да изпълнят множество условия преди началото на официалните преговори за членство.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.