Германски съдии „обявиха война“ на Съда на ЕС

Германски съдии „обявиха война“ на Съда на ЕС

Германски съдии „обявиха война“ на Съда на ЕС

Съдът на Европейския съюз е изправен пред най-ожесточената атака в своята 68-годишна история, но тя не идва от привърженици на Брекзит, а от германски колеги, пише Блумбърг.

В дългоочаквано решение относно програмата за количествено облекчаване (QE) на Европейската централна банка, Федералният конституционен съд на Германия в Карлсруе обвини Съда на ЕС, че е превишил правомощията си, когато е подкрепил спорната политика на ЕЦБ.

Германският съд заяви, че решението на съдиите на ЕС от декември 2018 г., че QE е в съответствие с правилата на ЕС, е „обективно произволно“ и „вече не е методологически оправдано“.

„Това е обявяване на война на Съда на ЕС и ще има последствия“, каза Йоахим Виланд, професор по право в Университета по административни науки, който вижда сериозно предизвикателство в бъдещите отношения между съда на ЕС и националните конституционни трибунали. „Това е покана за други страни просто да игнорират решения, които не им харесват“, добави той.

Германските съдии дадоха на ЕЦБ три месеца за отстраняване на пропуски в програмата за QE.

Решението е пряко предизвикателство към върховенството на съдиите от ЕС, чиито решения са задължителни в целия 27-членен блок. Германският съд каза, че това вече не се прилага в екстремни случаи, когато трибуналът на ЕС не изпълнява задълженията си.

Това е не само най-тежката критика, с която базираните в Люксембург съдии от ЕС са се сблъскали от един от най-висшите съдилища в блока, но също така създава риск други нации да започнат да се съмняват в авторитета им.

„Автократичните власти в Унгария и Полша без съмнение ще използват това решение като претекст за по-нататъшно подкопаване на основните принципи, залегнали в правната система на ЕС, като върховенството на закона, инструктирайки своите съдилища да не се подчиняват на неудобните решения на Съда на ЕС, когато е от полза за управляващата партия“, каза Лоран Печ, професор по европейско право в университета Мидълсекс в Лондон.

Заместник-министърът на правосъдието на Полша Себастиан Калета каза, че решението показва „за пореден път“, че ЕС няма правомощия да се намесва или да поставя под съмнение полските съдебни промени.

Програмата на ЕЦБ за закупуване на активи се превърна в повод за безпокойство на германския съд от самото начало. През 2017 г. неговите съдии поискаха от съда на ЕС временно решение, насочено към ограничаване на свободата на действие на ЕЦБ, но трибуналът на ЕС отхвърли прочита на закона, предложен от германските им колеги.

Освен битката на съдиите, решението на Германия има последици за широк кръг от други институции на ЕС.

За някои основният риск от решението е за независимостта на ЕЦБ. Ако германският съд определи къде е размитата линия между паричната и фискалната политика, това означава, че нацията по същество налага собствената си национална ортодоксия на институция на европейско ниво.

Трибуналът на ЕС не коментира решенията на националните съдилища, коментира по телефон Хуан-Карлос Гонсалес, ръководител на пресслужбата на съда.

Въпреки че Европейската комисия заяви, че първо ще трябва да проучи подробно решението, говорител отбеляза , че решенията на най-висшите съдилища на ЕС са предназначени да бъдат последната дума при правни конфликти.

„Потвърждаваме върховенството на правото на ЕС и факта, че решенията на Съда на ЕС са задължителни за всички национални съдилища“, каза Ерик Мамер, говорител на Европейската комисия, на брифинг за пресата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ