Испания опитва да пренасочи ЕС към Китай, за да контрира митата на Тръмп

Испания опитва да пренасочи ЕС към Китай, за да контрира митата на Тръмп

Предстоящата визита на испанския министър-председател Педро Санчес при президента на Китай Си Дзинпин ще предложи възможност за размяна на бележки по общ проблем: как да се отговори на все по-ненадеждните Съединени щати.

Санчес, който трябва да посети Пекин в петък, ще бъде първият европейски лидер, посетил Китай, откакто президентът Доналд Тръмп наложи мита за по-голямата част от света. Със споразумения, които предстои да бъдат подписани в редица области, включително за фармацевтични, селскостопански и медицински продукти, Санчес спокойно може да твърди, че Испания е предпочитаният партньор за Китай в Европа във време на нарастваща икономическа несигурност.

От своя страна Си едва ли ще изпусне възможността да отбележи, че Пекин е по-надежден съюзник на Европа от Вашингтон в наши дни. Резултатът е възможност и за двамата да подкрепят по-тесни връзки, докато съответните им отношения със САЩ са подложени на сериозно напрежение, пише Блумбърг.

„Един от най-добрите начини за борба с тарифната заплаха е чрез укрепване на всякакви отношения, а в търговията Китай може да играе огромна роля“, каза Кристина Галах, бивш заместник-министър на външните работи на Испания и заместник-генерален секретар на ООН. За Санчес, каза тя, това „прави пътуването не само навременно, но и умно“.

На брифинг пред репортери преди кацане в Ханой Санчес каза, че Европейският съюз трябва да промени позицията си спрямо Китай и Китай към Европа, като подчерта, че Испания може да играе роля на строител на по-балансирани съюзи между двете. Ситуацията със САЩ при Тръмп изисква всички да се адаптират и да видят как са балансирани търговските отношения, добави той.

Миналата година Санчес разкритикува митата на ЕС върху китайските електрически превозни средства и оттогава той подсигури милиарди евро инвестиции в производство на батерии, възобновяема енергия и завод за електрически превозни средства. Посещението му обещава нови или увеличени китайски инвестиции в същите сфери.

Пътуването през Виетнам ще бъде третото посещение на Санчес в Китай за две години и, от гледна точка на испанското правителство, фактът, че Санчес се е срещал три пъти със Си е доказателство, че Пекин вижда Испания като важен партньор.

Но има и по-широка цел. Част от стратегията на Санчес е да накара Европа да създаде отношения с Китай, които са независими от връзките на блока със САЩ, според източник на агенцията.

Подобна теза изразяват и китайски официални лица, които обясняват всяка европейска критика към Китай като такава, идваща в действителност от САЩ. В коментар в подкрепяния от държавата „Глобал таймс“, публикуван на 31 март, Джао Джунцзе, старши научен сътрудник в Института за европейски изследвания към Китайската академия за социални науки, описа посещението на Санчес като част от промяна на „нагласата“ на ЕС, който трябва да бъде насърчаван да се разграничи от администрацията на Тръмп и да се насочи към Китай.

„Нарастващите разриви със САЩ, ескалацията на търговските конфликти и спадът на политическото взаимно доверие предизвикаха значително безпокойство сред вземащите решения в ЕС“, пише Джао. „В резултат на това поддържането на тесни икономически връзки с Китай неизбежно се превърна в стратегическа опция за ЕС и неговитечленки, когато трансатлантическите отношения се разпадат.“

Не е ясно до каква степен 53-годишният испанец ще може да формира политиката на ЕС. Възгледите към Китай се втвърдиха в повечето столици след пандемията, като отказът на Си да осъди руския лидер Владимир Путин за войната на Москва срещу Украйна причиняват още по-големи щети.

Италия се оттегли от водещата инициатива на Си „Един пояс, един път“ в края на 2023 г., тъй като очакваните икономически печалби не се материализираха. И докато Санчес иска повече бизнес с Пекин, бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц предупреди местните компании да не правят по-големи инвестиции в Китай.

Във всеки случай Санчес е нещо като особняк в Европа. Един от шепата лявоцентристки лидери в ЕС – намаляваща група, която ще стане по-малка, след като Олаф Шолц се оттегли в Германия, Санчес не споделя позициите на  повечето от блока.

Той твърдо подкрепя миграцията във време, когато неговите колеги затягат границите. Той изостава в разходите за отбрана, тъй като военната сила не се смята за важна за вота в Испания, което оставя страната с най-малкия бюджет за отбрана в НАТО спрямо икономическия размер.

„Санчес се стреми да бъде лидер на социалдемокрацията през 21-ви век, защитавайки ролята на държавата като двигател на икономиката, защитавайки равенството, зелените политики и мултилатерализма“, каза Кристина Монж, професор по политика в Universidad Complutense de Madrid.

И все пак неговият фокус върху зеления преход във време, когато администрацията на Тръмп подкопава глобалните усилия за справяне с изменението на климата, може да се разглежда и като плуване срещу политическата вълна. Но това е и още една причина правителството да работи върху отношенията си с Китай и да има желание за повече инвестиции.

Само през декември китайският производител на автомобили Chery откри завод за електромобили близо до Барселона в партньорство с местна фирма; China Three Gorges обяви, че купува една от най-големите слънчеви ферми в Испания; и CATL, най-големият производител на EV батерии в света, заяви, че ще се обедини със Stellantis, за да построи завод на стойност 4,1 милиарда евро.

Фокусът на неговата политика върху енергията и чистите технологии се равнява на укрепване на сигурността и така „посещението в Китай се вписва в идеята на Европейския съюз за стратегическа автономия“, твърди Монж.

Въпреки че ръководеше поредица от все по-крехки коалиции през почти седемте години на власт, той осигури най-бързия икономически растеж от всяка голяма икономика в ЕС, подпомогнат от силната имиграция.

Мадрид също така вижда изграждането на връзки с Китай като начин за увеличаване на влиянието в Африка и Латинска Америка, региони, където Пекин набра популярност през последните години. По-специално Африка става все по-ключова за Испания в резултат на променящите се модели на миграция, като увеличеният брой хора отиват към Канарските острови, което допринася за потоците по прекия маршрут през Средиземно море.

За разлика от други европейски правителства, Санчес се опита да създаде законови схеми, които да позволят пристигането на чуждестранни работници, което доведе до сблъсъци с опозицията. И все пак политиката към Китай се споделя широко в целия политически спектър на Испания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ