Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. , написа министър-председателят Росен Желязков в официалния си профил в платформата "Екс" (Х).
Той допълва, че съветът е приветствал изпълнението от страна на България на всички критерии за присъединяване към еврозоната.
"Колегите поздравиха България за нейните усилия. Благодаря за подкрепата", посочва още Росен Желязков.
По-рано БТА съобщи, че Европейският съвет приканва Съвета на ЕС бързо да приеме съответните предложения на Европейската комисия. Това се посочва в приетите тази нощ заключения от срещата на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС в Брюксел, в която участие взе и българският премиер.
БТА припомня, че Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) ще гласува на 8 юли оставащите три решения за въвеждането на еврото от нашата страна. По-рано в същия ден се очаква Европейският парламент да гласува своя доклад за приемането на България в еврозоната, който по-рано тази седмица получи предварителното одобрение на комисията на ЕП по икономически и валутни въпроси и на подкомисията по данъчни въпроси.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Започва реконструкцията на над 50-годишно трамвайното трасе по бул. „Княгиня Мария Луиза“
Общество |The New York Times: Двама милиардери са ключовите играчи в амбициите на САЩ за покоряване на Луната
Свят |Новите миграционни правила на ЕС влизат в сила, но прилагането им вече буди съмнения
ЕС |Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Финанси | Advertorial |ЕС нареди на Meta да даде безплатен достъп на конкурентни AI модели до WhatsApp
Технологии |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.