Лобисткият скандал в ЕП: Какво се знае досега

Белгийските власти поискаха имунитетите на петима евродепутати, сред които и българският представител Никола Минчев заради разследване за лобистки практики, свързани с китайската компания Huawei. Каква е предисторията на скандала и неговото развитие?
През март тази година Европейският парламент беше разтърсен от мащабно разследване за корупция, фокусирано върху твърдения, че китайският технологичен гигант Huawei е участвал в незаконни лобистки практики, за да повлияе на политиката на ЕС в своя полза. Разследването доведе до няколко ареста и обиски в офиси в седалището на Парламента в Брюксел и като реакция предизвика временна забрана за лобисти на Huawei.
За какво става въпрос?
Белгийските прокурори разследват дали Huawei е организирала тайна кампания за влияние в Европейския парламент. Разследващите проверяват дали от 2021 г. насам представители на Huawei са предлагали подкупи на евродепутати и техни асистенти, пише Euronews.
Според белгийския прокурор, твърди се, че “корупцията е била практикувана редовно и много дискретно, под прикритието на търговско лобиране“, и е включвала възнаграждения, прекомерни подаръци като храна и пътни разходи или редовни покани за футболни мачове.
Твърди се, че тези стимули са били насочени към осигуряване на благоприятни политически позиции по теми, представляващи интерес за китайската компания.
Какво е решил белгийският прокурор досега?
На 13 март белгийските власти извършиха 21 претърсвания в цяла Белгия и Португалия, включително акции в централата на Huawei в Брюксел и офисите на някои парламентарни сътрудници. Тези действия доведоха до няколко ареста и изземване на документи и електронни устройства.
Впоследствие осем лица бяха обвинени в престъпления, включително корупция, пране на пари и участие в престъпна организация. Сред тях трима остават в ареста, трима са под електронно наблюдение, а двама са освободени условно, според последната информация, предоставена от белгийския прокурор.
Кой е замесен?
Прокурорът не е посочил поименно нито един от заподозрените, но няколко медии съобщиха името на Валерио Отати, белгийско-италиански лобист, който е директор на връзките с обществеността в ЕС на Huawei и е работил като асистент на няколко евродепутати в Парламента. Отати се смята за централна фигура в предполагаемата схема за подкуп. Той не е отговорил на исканията за коментар на Euronews.
Според медийни съобщения, Ейбрахам Лиу, главен представител на Huawei в институциите на ЕС, също е замесен в случая.
Белгийският прокурор поиска също така да се снеме имунитетът на петима членове на Европейския парламент, за да може да се разследва тяхното участие.
Трима от тях принадлежат към дясноцентристката Европейска народна партия: италианците Салваторе Де Мео, Джузи Принчи и Фулвио Мартушиело. Останалите са малтийският евродепутат от социалистите Даниел Атард и българският евродепутат от Renew Europe Никола Минчев.
Офисите на асистентите на евродепутатите Марко Фалконе (Италия/ЕНП) и Никола Минчев (България/Renew Europe) бяха запечатани по време на разследването, докато в Италия асистентката Лусия Симеоне беше арестувана и впоследствие освободена.
Какви бяха последствията в Парламента?
Италианският вестник La Repubblica цитира писмо от 2021 г., подписано от осем евродепутати, които се застъпват за продължаващото развитие на 5G технологията в Европа без геополитически пречки, като свързано с разследването.
Писмото, популяризирано от офиса на Мартушиело, не споменава изрично Huawei, но прокурорите смятат, че е било написано, за да се популяризират интересите на компанията. Разследващите твърдят, че на автора на писмото и на подписалите го лица са били извършвани плащания, прикрити като консултантски хонорари и разходи за кампания, според докладите. Петима от осемте евродепутати, подписали писмото и които все още са членове на Парламента, заявиха пред Euronews, че не са получавали плащания от Huawei.
Как реагираха институциите на ЕС
Европейският парламент незабавно забрани достъпа на лобисти на Huawei до помещенията си като предпазна мярка. Това означава, че представителите на компанията не могат да влизат в помещенията на Парламента в Брюксел, Страсбург и Люксембург.
Европейската комисия също така преустанови отношенията си с Huawei. „Комисията няма да се среща с лобистки групи и/или търговски асоциации, които представляват интересите на Huawei и/или говорят от нейно име“, се казва в изявление на изпълнителната власт.
Huawei заяви, че приема обвиненията сериозно и е ангажирана да сътрудничи на разследването, подчертавайки, че компанията има „политика на нулева толерантност към корупция или други нарушения“ и е „ангажирана да спазва всички приложими закони и разпоредби по всяко време“.
Очаква се Европейският парламент да се произнесе по искането за свалянето на депутатските имунитети
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.