Покрай борбата с корпорациите, ЕК забравя гражданите и дигиталните ID услуги

Покрай борбата с корпорациите, ЕК забравя гражданите и дигиталните ID услуги

В своята реч за състоянието на Евросъюза през септември 2023 г. председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че европейците са станали "пионери в онлайн правата", а следващата цел е създаването на глобална мрежа за изкуствения интелект. Но докато Европейската комисия се е фокусирала твърде много върху борбата с големите технологични гиганти, тя отделя недостатъчно усилия за подобряването на цифровите услуги за гражданите. Това твърди полският министър по цифровите въпроси Януш Чешински, който смята, че ЕС трябва да пренасочи фокуса на цифровата си политика към подпомагане на европейците да взаимодействат с правителствените услуги.

По време на неотдавнашната среща на високо равнище по цифровите технологии в Талин, Естония, Януш Чешински заяви, че услугите за цифрови документи за самоличност, които са широко разпространени в Естония и все повече в Полша в рамките на неговия ресор, трябва да бъдат по-висок приоритет в целия ЕС.

"Много внимание се отделя на технологичните предприятия, а не се обръща достатъчно внимание на законодателството, което ще помогне на гражданите, което ще помогне на обикновените хора например да пътуват из Европа с личната си карта в телефона", каза той.

"Когато беше трудният период на пандемията, успяхме да въведем сертификатите Covid много бързо, а сега отново забавихме темпото и не мисля, че нещата се случват достатъчно бързо."

Чешински ръководи полското Министерство на цифровизацията, включително инициативата mObywatel (мГражданин), която предоставя мобилно приложение, в което потребителите могат да съхраняват документите си за самоличност. Министерството също така актуализира приложението, за да позволи на украинските бежанци в Полша да качват и съхраняват своите документи. Той посочи, че макар в държавите членки да се полагат множество усилия за цифровизация, трябва да има повече съгласуваност на равнище ЕС. Само под негово командване са над 1400 специалисти.

В последните години Европейската комисия действително е насочила голямо внимание към борбата с големите американски технологични гиганти като Facebook, Google и Apple с няколко нови регламента.

Гражданите на първо място

Тиери Бретон, европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар, който изнесе основна реч на срещата на върха в Талин, подкрепи много от тези усилия. Сред тях са Законът за цифровите услуги и Законът за цифровите пазари - два от водещите технологични регламента на Европейската комисия, които според нея ще се справят с дезинформацията в социалните медии и ще създадат по-справедлива конкуренция в Европа.

"Не съм сигурен, че като потребител съм видял подобрение по време на мандата на Бретон като комисар", контрира обаче Чешински. "За мен като човек, който е ръководил многобройни внедрявания на електронни услуги, е очевидно, че ако бяхте поели ангажимент да имате електронна идентификация, която да е универсална за всички европейски държави, и бяхте отделили пет години за това, ние вече щяхме да я използваме от доста време", каза той.

"Мисля, че просто че брюкселската бюрокрация е твърде откъсната от гражданите и тяхната база. Мисля, че това е проблемът."

Говорител на Европейската комисия отказа да коментира забележките на министъра, но разминаването е очевидно.

Предстоящите избори в ЕС могат да попречат на напредъка

През годините ЕС неколкократно е обсъждал и предлагал единен подход към цифровите идентификатори. През 2021 г. Комисията предложи законодателство за сигурна система за цифрови документи за самоличност, която да влезе в сила до 2030 г. През юни тази година държавите - членки на ЕС, и Европейският парламент постигнаха споразумение за общоевропейска рамка за цифрова идентификация, която ще бъде оперативно съвместима в целия блок.

Сега предложението трябва да си проправи път през обичайните пречки за създаване на закони в ЕС. Предвид факта, че изборите за Европейски парламент през следващата година съвпадат с края на мандата на настоящата Комисия, е трудно да се определи график за планираното законодателство. Говорителят на Комисията все пак заяви, че рамката ще осигури на европейците "потребителски контрол, сигурност, удобство и неприкосновеност на личния живот".

"Тези общи европейски правила ще гарантират, че решенията могат да се използват безпроблемно в трансграничен план, като създават и нови бизнес казуси за компаниите", заявиха от институцията. "Комисията вече започна техническата подготовка заедно с държавите членки, за да гарантира, че този оперативно съвместим, сигурен и удобен за ползване цифров личен портфейл ще стане реалност за гражданите."

Европейската комисия наистина е в процес на изпълнение на редица проекти с участието на държавите членки, университетите и компаниите от частния сектор, за да проучи различни случаи на използване на цифрови лични документи в областта на пътуванията, плащанията, здравеопазването и образованието.

Примери за това са Консорциумът за европейски портфейл, който тества оперативно съвместими идентификатори за пътуване, и проектът "Цифрови удостоверения за Европа" (DC4EU), който работи с няколко европейски университета и правителствени служби, за да проучи как би могъл да функционира цифров идентификатор за образователния сектор.

Услуги на ниво е-правителство

Естония често е сочена за пример за това как да се прилагат цифрови услуги.

От 90-те години на миналия век насам балтийската държава е разработила подход, при който правителствените услуги са ориентирани към цифровите технологии, а повечето функции вече са достъпни онлайн. Най-вече гражданите могат да гласуват онлайн на избори; в действителност на парламентарните избори през 2023 г. повече от половината от гласовете бяха подадени по интернет. Предстояща промяна в цифровите политики на Естония ще позволи приключването на бракоразводни процедури онлайн.

Но прокарването на тази програма може да се окаже предизвикателство.

Правителството е сключило договор с естонската фирма за ИТ услуги Nortal за изграждане на няколко от цифровите обществени услуги. Главният директор по въпросите на растежа Елизабет Кихнер заяви, че компанията се опитва да "изнесе" технологията си в други държави, но има многобройни пречки за преодоляване.

"Предпоставката всяко от тези неща да работи е да има лидер с политическа воля. В момента може да има много малко неща, които да са дигитализирани, но трябва да има лидер с политическа воля и ангажимент да направи това", казва тя.

Конкуренция за технологични кадри

За правителствата, които имат амбицията да разширят цифровите услуги, едно от най-големите предизвикателства е да намерят необходимите им технически таланти. Често пъти правителствата трябва да се конкурират за технологични таланти с частния сектор, без да могат да предлагат по-високи заплати, каквито обикновено се очакват в по-големите технологични компании.

Обикновено публичните органи възлагат разработването на частни компании. Въпреки това е наложително правителствата да внедрят възможно най-много технологични разработки в самите себе си. Правителствените отдели и органи трябва да знаят какво се крие в хардуера и софтуера, да разбират какво се намира под капака и как работи.

Не трябва да се забравя, че това е софтуер, който ще се използва за обработка на правителствени данни, на данни на граждани и друга изключително чувствителна информация, и също така - нещо, което е много важно в тези трудни времена - всичко това е въпрос на сигурност. Ако не знаете какво има в тази черна кутия, как можете да сте сигурни, че гражданите на една страна - тези, които властта трябва да защитава - са действително защитени.

Ще се променят ли приоритетите в рамките на политическия мандат?

Наложително е, че електронното правителство и цифровите идентификатори трябва да бъдат на първо място в плановете на следващата Европейска комисия. Самият Чешински е от управляващата в Полша партия PiS, която този месец е изправена пред парламентарни избори, на които може да се промени обликът на полското правителство. С това може да се променят и приоритетите по отношение на цифровите политики.

Що се отнася до Европейската комисия, нейният мандат изтича след по-малко от година. Носят се слухове, че Тиери Бретон ще се кандидатира за висшия пост на председател на Комисията. Какви обаче ще бъдат приоритетите на следващата Комисия?

По време на програмната си реч в Талин Бретон направи един-два намека, говорейки за суперкомпютри и квантови системи.

"Една от любимите ми теми е квантовата. Разбира се, ние работим много усилено върху квантовите компютри, квантовата комуникация, квантовите сензори и криптографията", каза той. "Това е нещо, за което ще настояваме активно и което ще бъде много интересна тема за следващата Комисия".

Ако обаче Европа иска наистина да превърне своите граждани в дигитални пионери, въпросът за базовите онлайн права и услуги ще трябва да бъде разгледан и решен доста по-приоритетно, отколкото се случва в момента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ