Румъния избира президент

ЕС

Изборният ден в Румъния започна в 7:00 ч. на 4 май (неделя). Избирателите в страната гласуват за президент на първи тур в 18 979 секции в страната и 965 секции в чужбина. Само в столицата Букурещ работят 1 289 секции, предава БТА.

Гласуването зад граница, което продължава три дни, започна още в четвъртък вечерта. Първата секция, която отвори, беше тази в Оукланд - най-големият град в Нова Зеландия. 

По данни на Постоянния изборен орган общият брой на гласоподавателите, вписани в постоянните избирателни списъци, е близо 18 милиона души. Броят на румънците с адрес в чужбина, които имат право на глас, е малко над 1 милион души.

Общо 11 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени - две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, а най-възрастният - на 66. Един кандидат се впуска за трети път в битката. Четирима от кандидатите са независими, седем са издигнати от партии и коалиции. 

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира състоялия се през ноември първи тур, спечелен от крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, и разпореди изборният процес да започне отначало. 

Окончателните резултати от днешната надпревара ще излязат официално два или три дни след края на вота. Ако нито един кандидат не събере 50 процента плюс един глас от общия брой граждани, регистрирани в избирателните списъци, ще се проведе втори тур на 18 май. 

Социологическите проучвания определят като фаворит кандидата на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, а борбата за второто място се води между кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, кмета на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан и бившия премиер и също независим кандидат Виктор Понта. 
 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Властите в САЩ са установили риск от пукнатини във фюзелажа на самолети от модела Boeing 737 Max
Кипърският природен газ може да потече към Европа още през март 2028 г.
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
25 безполезни, но много любопитни факти
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия