The Times: ЕС обмисля да промени и затегне Конвенцията за статута на бежанците

The Times: ЕС обмисля да промени и затегне Конвенцията за статута на бежанците

Европейският съюз разработва план за преразглеждане на Конвенцията за бежанците, която забранява на страните да отказват да приемат търсещи убежище на своите граници, съобщава The Times, като се позовава на документ, с който изданието разполага. Този ход може да доведе до най-големите промени в имиграционната политика от десетилетия.

Конвенцията е приета през 1951 г. и е подписана от 144 държави. Според документа държавите не могат „по никакъв начин да експулсират или връщат бежанци до границата на страна, където техният живот или свобода са застрашени“. През последните години този принцип все повече се поставя под въпрос, тъй като европейските страни се борят да се справят с милиони молби за бежански статут, пише вестникът.

„Трябва да се отбележи, че тези принципи бяха разработени след края на Втората световна война и се характеризираха с напълно различна геополитическа ситуация“, цитира изданието откъс от документа. ЕС е загрижен, че отделните страни вече могат да ограничат предоставянето на убежище само в „извънредни ситуации“, които не отчитат „новата реалност“. Авторите отбелязват, че приемането на голям брой мигранти става по-трудно, особено ако някои от тях „не се стремят да се интегрират в обществото, а вместо това формират отделни общности, където могат да се култивират норми и правила, които се отклоняват от европейските ценности“.

Документът е изготвен от Полша, а миналата седмица беше обсъден от вътрешните министри на ЕС. Това беше продължение на друга инициатива, която беше обявена през есента след срещата на върха в Брюксел -  участниците призоваха за приемане на нови правила за ускоряване на експулсирането на нелегалните мигранти. Миграцията се превърна в ключова тема на предизборната кампания в Германия, където на 23 февруари ще се проведат парламентарни избори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ