Андрей Ковачев: ЕС трябва да помага на страните-членки да се справят с неравния достъп до качествено здравеопазване

Андрей Ковачев: ЕС трябва да помага на страните-членки да се справят с неравния достъп до качествено здравеопазване

Достъпът до здравеопазване в ЕС трябва да се измерва по обективен начин, който дава сравнима информация за отделните страни-членки и позволява да се идентифицират добри практики. Това заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев в изказване пред Европейския здравен форум "Гащайн", който за поредна година събра на едно място водещи професионалисти, вземащи решения в различни области на общественото здраве и здравното обслужване. Дискусията, посветена на програмата на Европейския съюз за достъпни системи на здравеопазване, бе открита от еврокомисаря по здравеопазване д-р Витенис Андриукайтис.

Макар правото на достъп до здравеопазване да е регламентирано в Хартата на основните права на ЕС, нуждите на европейските пациенти не се посрещат по еднакъв начин, посочи в изказването си пред форума Ковачев.

"Въпреки подобренията в здравните системи в ЕС, продължават да съществуват явни различия и неравенства по отношение на достъпа на пациентите до качествено здравеопазване в рамките на страните-членки на ЕС, както и между тях.", подчерта той.

Според него икономическата криза е довела до допълнително разширяване на тази пропаст, в резултат на което здравните неравенства са се задълбочили. "Някои страни като България са засегнати особено остро от тези проблеми, които карат пациентите да мигрират към други държави от ЕС, за да намерят необходимото лечение. Същото се отнася и до здравните работници, които напускат страните си в търсене на по-добри условия за работа. Това прави наложително разглеждането на въпроса за достъпа на равнището на ЕС по начин, който да подкрепя и позволява на страните-членки да идентифицират и осъществят ефективни решения.", отбеляза д-р Андрей Ковачев.

Българският евродепутат отправи конкретни предложения как тази цел може да се осъществи в рамките на ограничените правомощия на ЕС в областта на здравеопазването.

Групата от евродепутати, която той инициира в началото на годината, вече е направила конкретно предложение за инструмент за измерване на неравенствата в достъпа до качествено здравеопазване. Ако предложението бъде прието, в бюджета на ЕС за следващата година ще бъдат предвидени средства за реализирането на пилотен проект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ