Български проект отличен с европейска награда „Натура 2000”
Българският проект за спасяване на царския орел в Сакар бе отличен с награда за опазване, при връчване на първите награди „Натура 2000” на церемония в Брюксел.
„Благодарение на работата на екипа на проекта и на сътрудничеството между него и частни компании местната популация на царския орел, застрашен в световен мащаб е възстановена, след като е била на ръба на изчезването. Чрез съвместната работа с енергийни компании за изолиране на опасни електропроводи и заравяне на висящи кабели успешно е премахнат рискът от токов удар — сериозен проблем за грабливите птици”, посочват от Европейската комисия, която е организатор на конкурса.
„Най-сърдечно приветствам тези достойни победители!“, заяви Европейският комисар по въпросите на околната среда Янез Поточник. „Благодарение на неуморните усилия на хората, работещи във и за зоните от „Натура 2000“, нашата обширна мрежа от защитени територии се превръща в реален успех на европейското сътрудничество. С тези награди се отличават някои примери на изключителна работа, свършена в целия ЕС от управители на зони, публични органи, природозащитни организации и доброволци, фермери, лесовъди, ловци и рибари, учени, учители и много други. Това е техният ден и те напълно заслужават този успех“.
„Натура 2000“ е мрежа от над 27 000 защитени зони, която обхваща 18 % от сухоземната територия на ЕС и 4 % от морските райони. Тя има за цел опазване на природното наследство на Европа и подобряване на неговото състояние.
Наградите отразяват разнообразната работа, извършвана в рамките на „Натура 2000“, и са в пет категории: опазване, социално-икономически ползи, комуникация, постигане на компромис между интереси/възприятия и работа в мрежа и трансгранично сътрудничество.
Ето и победителите в останалите категории:
Проект в Сигишоара-Търнава Маре, Румъния, спечели наградата за социално-икономически ползи, показвайки впечатляващ пример за това как „Натура 2000“ води до икономически растеж и устойчив поминък в селските райони. Проектът дава възможност на фермерите за по-добро препитание чрез устойчиво обработване на земя с висока природна стойност, като в същото време допринася за опазването на уникален ландшафт с богато биоразнообразие. Благодарение на този проект 2300 фермерски семейства в региона получават приходи от над 2,5 млн. евро годишно. В момента подобни идеи се прилагат в други части на Румъния.
Наградата за комуникация бе връчена на Рана-Храдек в Чешката република за популяризирането на защитата на сухите тревни местообитания в региона Лоуни. Всяка година през май проявата „Честване на степите“ привлича 1000 души, а ежегоден конкурс за изкуства помага за запознаване на децата с работата по опазване на природата. Проектът повишава осведомеността сред гражданите на ЕС за стойността на природното наследство.
Наградата за постигане на компромис между интереси/възприятия бе връчена на проект в зоната Вейвергебид ван Миденв белгийската провинция Лимбург. Собственици на земя, организации и органи в областта на природата, които – преди са били в конфликт заради опазването на природата –, сега работят заедно за управление на влажните зони благодарение на новаторски подход, съчетаващ икономика, екология и образование.
Наградата за работа в мрежа и трансгранично сътрудничество се присъжда на мрежа за техническо сътрудничество в Испания за разработването на качествени стандарти за управление и на информационен уебсайт относно състоянието на мрежата „Натура 2000“ в Испания. Реболар дел Навалпотро в Гуадалахара е една от областите, където тези действия са успешно приложени, показвайки, че „Натура 2000“ е както мрежа от видове и местообитания, така и мрежа от хора.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.