Великобритания повече печели, отколкото губи от емигрантите

 Великобритания повече печели, отколкото губи от емигрантите

Великобритания повече печели, отколкото губи от емигрантите

Емигрантите от 10-те държави, които се присъединиха към Европейския съюз след 2004 г., сред които е и България, са допринесли за британската икономика повече, отколкото са взели от нея под формата на помощи и по други начини. Това твърди ново проучване на Центъра за изследване и анализ на миграцията към University College London, цитирано от Би Би Си.

Авторите сочат, че емигриралите чужденци в страната са добавили 4,96 млрд. лири данъци към приходите на британската хазна от 2004 до 2011 г. Сумата е по-голяма от публичните средства, които държавата е отделила за тях. 

Въпреки това докладът е критикуван, че „не рисува действителната картина“, допълва Би Би Си. „Ако вземете цялата европейска миграция, включително на тези, които пристигнаха преди 2001 г. ще откриете , че към края на периода те (емигрантите – б.р.) са имали негативен принос (към страната) и това нараства“, твърди сър Андрю Грийн – председател на групата Migration Watch във Великобритания. „Причината е, че ако вземете група хора докато са млади, във форма и здрави, те няма да ви бъдат много скъпи, но разглеждани в дългосрочен план, ще бъдат“, казва той.

Анализът включва средствата на емигрантите, отделени във всички публични разходи за услуги, включително тези, които се увеличават като населението расте, например за здравеопазване и образование. Той взема предвид и публичните средства, които остават фиксирани – за въоръжените сили и отбраната. Ако се изключат фиксираните държавни разходи, чистата полза от емиграцията от страните като Полша. Унгария и Чехия за Великобритания би била повече от двойна, достигайки 10,5 млрд. лири, посочват анализатори.

Изследването провокира нови дебати за ползите и вредите от емиграцията в Обединеното кралство. Премиерът на страната Дейвид Камерън се зарече да предоговори условията за членство на Великобритания в ЕС преди да проведе референдум през 2017 г., в който британците да решат дали да останат в съюза или да го напуснат. Този референдум Камерън се ангажира да назначи, ако бъде преизбран след 6 месеца. Германският канцлер Ангела Меркел обаче го предупреди, че достига „точката, от която няма връщане назад“ с неговите предложения да се ограничи емиграцията. Говорителят на Меркел заяви тази седмица, че свободното движение на хора в ЕС е нещо, което „не подлежи на преговори“ за Германия.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ