Гърция се споразумя и за спасителната програма

ЕС

Гърция и международните й кредитори сключиха споразумение и за спасителна програма на стойност 86 милиарда евро, съобщава гръцкият финансов министър Евклид Цакалотос, цитиран от BBC.

След преговорите, които се проточиха през цялата нощ, г-н Цакалотос заяви: „Мисля, че сме много близко. Остава да уточним още 2-3 дребни подробности.”

Гръцкото правителство се надява да прокара новото 3-годишно споразумение в парламента по-късно тази седмица. То обаче е съпроводено от строги мерки, които трябва да бъдат приложени веднага, но за които се очаква да предизвикат остри обществени реакции.

Споразумението трябва да бъде окончателно подписано до 18 август, за да може Гърция да покрие плащането на стойност 3,2 милиарда евро към Европейската централна банка до 20 август. Страната няма да може да изплати вноската без средствата от третия спасителен пакет.

По-рано днес стана ясно, че Гърция и кредиторите са се споразумели за бюджетните излишъци, които страната трябва да постигне.

През 2015 г. дефицитът в гръцкия бюджет трябва да е 0,25% от БВП, за следващата година е заложен излишък от 0,5%, 1,75 % - за 2017, и 3,5% от БВП за 2018 г.

 

 

  

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България