ЕК стартира наказателни процедури срещу България заради бежанците
Европейската комисия обяви, че открива 40 наказателни процедури срещу държави от ЕС заради това, че не са приложили съответното общностно законодателство, свързано с мигрантите, предаде кореспондент на БТА. Още вчера говорител на ЕК заяви, че ще бъдат задействани наказателни процедури срещу страни, които не прилагат общото законодателство относно мигрантите, пропускат транзит и не регистрират бежанци, но отказа да назове кои точно са тези държави като обобщи, че те вече са предупредени.
Днес се оказа, че и България е в този списък. Срещу страната ни са открити три санкциониращи процедури - две "официални уведомителни писма" и едно "мотивирано становище". Те са обосновани с липса на данни дали нашата страна прилага съответно законодателство на ЕС.
В поясненията се посочва, че България не е съобщила какви национални мерки е предприела, за да приложи директива от 2011 г., определяща минималните стандарти за предоставянето на закрила на граждани на държави извън ЕС или на хора без гражданство.
Директивата забранява отблъскването на такива хора от границите, правилата за получаването от тях на документи за престой и пътуване, достъп до трудовия пазар, образование, социални помощи, здравеопазване, подслон. Крайният срок за прилагането на директивата е бил декември 2013 година. По-рано ЕК е изпратила предупредително писмо до България, но досега не знае дали нашата страна е въвела в сила посоченото общностно законодателство.
България не е приложила досега и директивата по процедурите за предоставянето на убежище. Въпросната директива очертава правилата за предоставяне и отнемане на убежище (международна закрила). Директивата е одобрена през 2005 г. и е следвало да бъде въведена в националното законодателство до 20 юли тази година.
Нашата страна не е оповестила и мерките, предприети по директивата от 2013 г. за условията за прием на кандидати за статут. Този документ посочва минималните стандарти на условията за прием на подателите на молби за закрила. Директивата разглежда достъпа до подслон, храна, здравни грижи и работа. Директивата забранява задържането на уязвими хора, особено на малолетни. Тази директива от 2003 г. е трябвало да бъде приложена до юли тази година.
Общо страните, срещу които са задействани наказателни процедури, свързани с бежанците са 19, съобщи германският вестник "Ди Велт" - Германия, Франция, Австрия, Унгария, Белгия, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Полша, Румъния, Словения, Испания, Швеция и България. Всички те са обвинени, че не са прилагали адекватно процедурите за приемане на бежанци, посочени в европейското законодателство. Дания, Ирландия и Великобритания не са в списъка, защото те официално не се придържат към законодателството на ЕС за приемане на бежанци, посочва "Дойче Веле".
Европа се бори с най-голямата бежанска криза от Втората световна война насам, като 210 000 души са подали молби за убежище в ЕС през второто тримесечие на 2015 г. Това е с 85% повече спрямо същите три месеца на 2014 г.
Германия очаква 800 000 бежанци през 2015 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.