Европейският парламент одобри заем от 1,8 млрд. евро за Украйна
1,8 милиарда евро заем за Украйна одобриха депутатите от Европейския парламент (ЕП).
Планът е сумата да бъде отпусната в средносрочни заеми, с които да се подпомогне баланса на изпадналата в рецесия страна, съобщават от институцията. Европейският съюз ще вземе външни заеми и ще предостави средствата на Украйна, като ще запази лихвения процент. Изплащането ще бъде обвързано с ангажимен за изпълнение на структурни реформи, с които да се решат проблемите, допринесли за сегашната икономическа криза.
„Резултатът от днешното гласуване е силно политическо послание не само към Киев, показващо на Украйна, че ЕС стои твърдо зад нея, но и към онези страни, които се стремят да ни видят разединени в опитите ни да подпомогнем Украйна“, заяви докладчикът Габриелюс Ландсбергис (ЕНП, Литва). Депутатите подкрепиха предложението на Комисията без промени с 492 гласа „за“, 107 „против“ и 13 въздържали се.
Острата икономическа криза в Украйна се корени в дългогодишни структурни проблеми като корупцията. Тя допълнително се усложнява от въоръжения конфликт в източната част на страната, търговските ограничения, наложени от Русия и ескалацията на спора за доставките на руски природен газ. Украйна е загубила достъпа си до международните дългови пазари и вече не може да заема средства.
Откъде ще дойдат парите? Европейската комисия ще набере средствата чрез международния фондов пазар и ще ги предостави на Украйна без допълнителни лихви, освен дължимите от ЕС към външните кредитори. Украйна ще трябва да върне парите в срок от 15 години от получаването на заема. В замяна на кредита се изискват реформи.
Условията по заема предстои да бъдат окончателно договорени между ЕС и Украйна в меморандум за разбирателство, с който Киев се задължава да изпълнява програма за реформи, целяща преодоляване на натрупаните фундаментални слабости, спомогнали за оформянето на текущия дефицит. Проектодокументът включва реформи в управлението на публичните финанси, антикорупционни мерки, промени в данъчната администрация, реформи в енергийния и финансов сектор, както и мерки за подобряване на бизнес средата.
След като ЕС и Украйна подпишат споразумението, парите ще бъдат преведени директно в бюджета на Украйна. Две трети от договорената сума може да бъдат отпуснати до края на 2015 г., а окончателният транш - през първото тримесечие на 2016 г.
"Парламентът подкрепи най-големия досега пакет от финансова помощ за страна извън ЕС", коментира още Ландсбергис. Сумата от 1,8 млрд. евро ще бъде изплатена на Украйна в 3 транша, като две трети от нея трябва да бъдат преведени на страната през 2015 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.