ЕЦБ запази рекордно ниската лихва, пазарите чакат трескаво речта на Драги

ЕЦБ запази рекордно ниската лихва, пазарите чакат трескаво речта на Драги

Европейската централна банка (ЕЦБ) запази исторически ниското ниво на основния лихвен процент.

На днешното си заседание Управителният съвет на ЕЦБ реши да остави основната лихва на ниво от 0,05% в опит да ускори икономиката на Еврозоната. Централната банка остави непроменени и другите си две ключови лихви – пределен лихвен процент на кредитиране и лихва по депозитите – съответно на ниво 0,30% и минус 0,20%.

Друга причина за запазването на ниските нива на лихвите е дефлацията, която през декември 2014 г. беше 0,2%. ЕЦБ се стреми да поддържа равнището на потребителските цени на ниво около 1,9%.

До минути се очаква да започне пресконференцията на президента на ЕЦБ Марио Драги, която е дългоочаквана от пазарите. Според редица анализатори, Драги ще обяви началото на първата в историята на Еврозоната програма за изкупуване на държавни облигации.

Според източници, цитирани от CNBC, ЕЦБ е изготвила QE програма за изкупуване на държавни облигации за 50 млрд. евро на месец до края на 2016 г. Общата сума на програмата се предполага, че ще е 500 млрд. евро. С тази стъпка Европейската централна банка ще увеличи баланса си с 1,1 млрд. евро, с което цели да предотврати заплахата от дефлация, пред която са изправени 19-те страни, споделящи единна валута.

Целта на Драги ще бъде да убеди инвеститорите, че неговата програма за покупка на държавен дълг е достатъчно смела, за да подкрепи разклатената европейска икономика.

Редица анализатори определиха евентуалния ход на ЕЦБ като опасен, тъй като това може да насърчи правителствата на страните с голям държавен дълг да харчат повече и да пренебрегнат европейските правила за бюджетна дисциплина. Други анализатори посочват, че пазарите ще бъдат разочаровани от каквато и програма да предложи Марио Драги, тъй като тя може да не стимулира достатъчно растежа.

Идеята на QE програмите е да упражни натиск надолу върху лихвените проценти в икономиката на Еврозоната, дори и когато собственият основен лихвен процент на ЕЦБ вече не може да го направи. По този начин количествените улеснения ще накарат бизнеса да инвестира повече, а потребителите да харчат повече, което ще повиши инфлацията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ