Защо Германия „се нуждае“ от бежанците, а Великобритания - не

Защо Германия „се нуждае“ от бежанците, а Великобритания - не

"Защо Германия се нуждае от емигрантите повече от Обединеното кралство?" На този въпрос повещава материал сайтът на британската обществена медия Би Би Си. Робърт Пестън - редактор икономика, коментира темата в BBC News. Ето какво пише той.

Има икономически и демографски фон на различните политики към търсещите убежище в Германия и Великобритания - в Германия вратата в отворена, а във Великобритания има силно укрепен портал, който ще бъде само леко открехнат, както обеща Дейвид Камерън. 

Двете основни причини (встрани от моралните) са следните: 

  • населението на Великобритания се увеличава бързо, докато това на Германия намалява бързо;
  • съотношението на зависимост (или пропорцията на издръжка на възрастните хора в населението спрямо физически способните, генериращи данъци работници) се покачва по-бързо в Германия отколкото във Великобритания. 

С други думи, Германия има относителна потребност да посреща приток от млади благодарни фамилии от Сирия и навсякъде по света, които може да са нетърпеливи да се потрудят, за да изградят живота си наново и да докажат на домакините си, че не са товар - по начина, по който успешните имигрантски вълни са правили по целия свят (включително евреите като моето семейство в лондонския Ийст Енд). 

Ето и прогнозите на Европейската комисия от доклада й за демография, публикуван по-рано тази година: Населението на Германия ще се свие от 81,3 млн. през 2013 г. на 70,8 млн. през 2050 г. Британското население ще се повиши от 64,1 млн. на 80,1 млн. души до тогава.

Както виждате, поразително е, че Великобритания се готви да стане най-населената страна на ЕС, надхвърляйки Германия и Франция, в резултат на относително високото ниво на раждаемост и по-големите прогнозирани равнища за миграционно салдо*. Вероятно има отношение фактът, че Еврокомисията прогнозира, че делът на мигрантите, пристигнали след 2013 г. в Германия към 2060 г. ще бъде 9% от населението, докато във Великобритания той се очаква да бъде 14%. Така че в бъдеще Германия би била много по-малко мултикултурна от Великобритания. (...)

Ето го отговора. Независимо къде се намирате в дебата дали имиграцията е нещо добро или лошо - а повечето икономисти биха заявили, че имиграцията води до растеж - точно сега тя изглежда много по-икономически потребна на Германия, отколкото на Великобритания. 

Целия материал в оригинал може да прочетете тук

*разликата между изселените (имигрантите) и заселените (емигрантите) в страната за една година

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ