Край на банковата тайна за граждани на ЕС в Швейцария
От 2018 година ЕС и Швейцария автоматично ще обменят информация относно банковите сметки на своите жители. Това предвижда проект за споразумение с Швейцария, гласуван днес от Европейския парламент. Целта на споразумението е да се пресече укриването на приходи от данъчните власти в банкови сметки в страната.
„Ние няма да допуснем лица и компании да укриват свои активи, за да избегнат плащането на данъци. Когато хората извършват данъчни престъпления, те взимат от парите, които биха могли да отидат за училища и здравеопазване. Краят на банковата тайна е много важна стъпка в тази борба срещу данъчните измами и за справедливо данъчно облагане“, каза докладчикът Йепе Кофод (С&Д, Дания).
През май 2015 г. ЕС и Швейцария подписаха споразумение за борба срещу данъчните измами и укриването на данъци. Информацията, която ще се обменя, включва не само доходи като лихви и дивиденти, а и балансите по сметки и приходите от продажба на финансови активи.
Споразумението гарантира, че Швейцария ще започне да прилага по-стриктни мерки, еквивалентни на тези, които са в сила в ЕС от март 2014 г. Споразумението също така отговаря на глобалния стандарт за автоматичния обмен на информация за финансови сметки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Други разпоредби целят да намалят опасността за данъкоплатците да бъдат докладвани на данъчните власти за прехвърляне на активи или инвестиране в продукти, които попадат извън обхвата на споразумението.
Данъчните администрации в страните членки и Швейцария ще могат:
· да идентифицират точно и безпогрешно съответните данъкоплатци;
· да се разпореждат и налагат своето данъчно законодателство в трансгранични ситуации;
· да оценяват вероятността дали чрез конкретни финансови операции някой се опитва да извършва избягване на плащането на данъци;
· да избегнат ненужни допълнителни разследвания.
След приемането на проекта от Европарламента, предстои ЕС и Швейцария да сключат споразумението в най-кратки срокове, за да може то да влезе в сила на 1 януари 2017 г. След това предстои консултация с Парламента, а споразумението трябва също така да бъде ратифицирано от швейцарския парламент.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.