Международните реакции след гръцкия референдум

Международните реакции след гръцкия референдум

Международните реакции след гръцкия референдум

"Нима гърците тук празнуват своя провал?". Това пита немският вестник Bild, публикувайки снимка на тълпа от хиляди ликуващи снощи в Атина, след като стана ясен отрицателният вот на референдума в страната, с който гърците отхвърлят условията на европейските кредитори. 

"Банките са затворени, социалните кухни – отворени, но Гърция празнува. Какъв драматичен ден за Европа!", коментира изданието. "В Гърция празнуват, и празнуват. Но кой ще плаща сметките в понеделник?", пита то. В материал Bild цитира 23-годишна студентка сред ликуващите на площад "Синтагма" в Атина. Тя казва: "Тази нощ това е без значение. Тази нощ сме просто щастливи". "Това, което ние тук сторихме, е демокрацията, която тук се е родила", вика през мегафон друга жена в гръцката столица. "Ние не искаме германска Европа! Освободихме се от робството!", казва тя, цитирана от Bild. "Танци по улиците. Погледно отстрани, изглежда, сякаш празнуват собствения си крах. Трябваше ли петгодишната спасителна политика на Брюксел да приключи по този абсурден начин?", пита Bild. 

Междувременно руският зам.-министър на икономиката Алексей Лихачов коментира пред агенция ТАСС, че Гърция е направила първа крачка към излизането си от Еврозоната. В същото време "не" на референдума според него няма да означава автоматично излизане. Преговорите ще бъдат продължени, смята той. 

Британският вестник "Гардиън" посочи снощи, че по данни на СИРИЗА гръцките преговарящи "са си опаковали багажа и са готови да се върнат в Брюксел", за да подновят преговорите. 

"Резервът на Bundesbank ще бъде недостатъчен в случай на излизане на Гърция от Еврозоната", допълва немският икономически вестник Handelsblatt. Президентът на германската централна банка - Bundesbank, Йенс Вайдман, е предупредил правителството на Германия за загубите, които финансовата институция може да понесе, в случай на излизане на Гърция от Еврозоната, пише изданието. На заседание на 1 юли Вайдман е съобщил, че ако Гърция излезе, финансовата институция няма да може да преведе в държавната хазна сумата, която обикновено превежда. Вероятните загуби трябва да бъдат отчетени при формирането на държавния бюджет на Германия, е казал Вайдман, цитиран от агенция "Фокус". Handelsblatt отбелязва, че Bundesbank има резерв от 14,4 млрд. евро за непредвидени кризи с еврото. Но сумата най-вероятно няма да се окаже достатъчна в случай на излизане на Гърция от общата валута. 

Какво следва след вота "Не"? Темата коментира Би Би Си. Според британската обществена медия има поне три възможни сценария. Единият е излизане на Гърция от Еврозоната (Grexit), след като преговорите на страната с европейските кредитори се провалят. Вторият е гръцките банки да се сринат, което ще доведе или до нужда да бъдат спасени от Европа чрез сделка, или до Grexit. Третият е гръцките преговарящи да убедят европейските лидери да сключат ревизирана сделка. 

Резултатите от референдума в Гърция може да разклатят европейската финансова стабилност, посочва американският вестник "Ню Йорк Таймс". 

Тези резултати са "победа на демокрацията и достойнството", коментира президентът на Аржентина Кристина Киршнер, цитирана от РИА Новости. 

"Европейският съюз е изправен пред най-лошата си криза след формирането на еврото, след като Гърция гласува убедително против условията за сделка за спасителна помощ от Еврозоната. (...) Има опасения, че хаосът в Европейския съюз, след като Гърция напусне Еврозоната, може да подсили влиянието на евроскептиците, които оказват натиск за британско излизане", посочва британският вестник "Дейли Телеграф". "Лидерите на ЕС вече дадоха да стане ясно, че отговорът с "Не" би бил тълкуван не като желание за по-добри условия за подпомагане, а като съобщение, че вече Гърция не иска да бъде част от Еврозоната", отбелязва изданието. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ