Найлоновите торбички излизат почти изцяло от употреба в ЕС до 2019 г.
Държавите членки ще трябва да намалят потреблението на най‑често използваните и най‑замърсяващи околната среда пластмасови торбички с 80% до 2019 г., съгласно промени в законодателството, които Европейският парламент прие днес.
Евродепутатите отбелязаха, че пластмасовите торбички с дебелина под 50 микрона, които представляват по‑голямата част от общия брой пластмасови торбички за покупки, използвани в ЕС, се използват повторно по‑рядко в сравнение с по‑дебелите пластмасови торбички. Те по‑често попадат сред отпадъците и допринасят за замърсяването на околната среда.
В проектозакона се посочва, че държавите от ЕС ще трябва да намалят потреблението на найлонови торбички наполовина до 2017 г. и с най‑малко 80% след още две години. Те могат да направят това както чрез налагане на данъци, така и чрез търговски ограничения и забрани, за да се гарантира, че магазини няма да предлагат пластмасовите торбички безплатно, с изключение на онези от тях, които са предназначени за опаковане на насипни храни, като сурово месо, риба и млечни продукти.
До 2019 г. пластмасовите торбички, използвани за плодове, зеленчуци и сладкарски изделия, ще трябва да бъдат заменени с торбички, изработени от рециклирана хартия, с биоразградими или с компостируеми торбички. Изискванията по отношение на опаковките, оползотворявани чрез компостиране, и на биоразградимите опаковки също следва да бъдат изменени, решиха още депутатите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.