Националните парламенти ще могат да блокират закони на ЕС

Националните парламенти ще могат да блокират закони на ЕС

Националните парламенти ще могат да блокират закони на ЕС

Националните парламенти на страните от ЕС ще получат правото да блокират законодателни инициативи на общността по силата на споразумението между Лондон и Брюксел, съобщи администрацията на британския  премиер Дейвид Камерън.

Великобритания поиска реформи в ЕС като условие да не напусне общността.  Камерън и председателят на Европейския съвет Доналд Туск преговрят втори ден по условията на Лондон.

За да блокират европейски закон, срещу него трябва да гласуват 55% от парламентите на страните-членки.

Очаква се мярката да бъде включена в предварителния текст на договора за реформа на ЕС, който днес трябва да бъде представен от Доналд Туск.

Сега в ЕС действа система, според която парламентите могат да се обявяват против инициативи на Еврокомисията, но след това тя сама решава дали спорнана норма  ще остане в сила или ще бъде оттеглена. Парламентите на страните членки крайно рядко използват този механизъм.

Източници от „Даунинг стрийт“ отбелязват, че новата инициатива ще засили гаранциите, че Еврокомисията няма да игнорира позициите на националните парламенти.

Камерън настояваше по-рано и за разширяване на правомощията на националните парламенти да участват в законодателния процес в ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ