Одит: Пилеем усилия и средства, отдалечаваме се от средните показатели в ЕС

Одит: Пилеем усилия и средства, отдалечаваме се от средните показатели в ЕС

Одит: Пилеем усилия и средства, отдалечаваме се от средните показатели в ЕС

Разпиляването на усилия и средства, с обхващане на всичките възможни тематични цели, ограничава вероятността за постигането на икономическо, социално и териториално сближаване на България до средните показатели в ЕС и след 2020 г. Това заключава одит на Сметната палата, озаглавен „Подготовка за управление на средствата от фондовете по Общата стратегическа рамка на Европейския съюз през новия програмен период 2014-2020 г.” Одитът обхваща периода 1 януари 2012 г. - 30 септември 2013 г.

В доклада на Сметната палата се посочва, че страната ни е заплашена от спиране на плащанията от ЕК, финансови корекции и неизпълнение на целите и през новия програмен период, ако не положи допълнителни усилия за превенция на рисковете от неизпълнение на предварителни условия, подобряване на нормативната и административна рамка, създаване на система за мониторинг и оценка, подобряване достъпността до средствата от ЕС и оптимизиране на административната тежест.

От сметната палата посочват, че са неуспешни усилията при преодоляването на проблеми в ключови области като: демографско развитие, здравеопазване, образование, производителност на труда и заетост.

„Определена е насоката за развитие, но не са обхванати основни стратегически документи и няма яснота по отношение на желаната степен на промяната. В резултат неефективни мерки от настоящия програмен период се възпроизвеждат в проектите на стратегическите и програмни документи за новия програмен период, което отново предпоставя последните места на България в ЕС по развитие в съответните области в края на седемгодишния период”, се посочва в документа.

Предвид и очаквания ръст на брутния вътрешен продукт, според прогнозите на българските институции, обосновано може да се твърди и на този етап, че няма разумни очаквания България да се приближи съществено до средноевропейското ниво по социално икономическо развитие и след 2020 г.

От Сметната палата посочват осем  потенциала, които следва да бъде използван при изпълнението на програмите през новия програмен период, във връзка с доброто (ефективно, ефикасно и икономично) управление на средствата от ЕС:

  1. наличие на разбираема, предвидима, гъвкава и практична нормативна рамка за управление на средствата от ЕС;
  2. оптимизиране на структурата за управление и контрол на програмите и насочването й в услуга на бенефициера;
  3. отпадане на излишните бюрократични усложнения и контроли, които не добавят стойност;
  4. промяна на фокуса при кандидатстване и изпълнение на проекти от спазване на процедура и събиране на документация към търсене на реални резултати и ефекти от изпълнение на проектите;
  5. въвеждане на предварителни контроли за осигуряване на разумност на бюджетите на проектите при отчитане на мащаба (разходни лимити, сравнение с други проекти, информация за пазарните цени, опростени разходи и др.);
  6. въвеждане на цялостно електронно управление на програмите;
  7. управление на рисковете от институционална нестабилност и политическа намеса;
  8. подсилване на административния капацитет на бенефициерите, насочено по същество към изпълняване на дейностите на практика (производство на продукти и предоставяне на услуги, изграждане на инфраструктура, реализация на пазара и износ, търсене на финансиране, нововъведения, управление на проекти), а не към знания за бюрократичните правила и процедури.

Пълният одитен доклад можете да видите ТУК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ