Три български номинации за Гражданската награда на ЕП

Три български номинации за Гражданската награда на ЕП

Три български номинации за Гражданската награда на ЕП

Три са българските номинации за тазгодишното издание на Наградата за европейски гражданин на Европейския парламент (ЕП), предложени от български евродепутати. Те ще бъдат оценени от национално жури и ще се състезават за място сред лауреатите заедно с кандидатури от всички 28 държави членки, съобщава Информационното бюро на ЕП в България.

Номинираните са писателят Георги Господинов, физикът Теодосий Теодосиев и Народно читалище „Бъдеще сега 2006“. 

Георги Господинов е номиниран от Мария Габриел (ЕНП), "С активна гражданска позиция, той отстоява смело европейските ценности за свобода, равенство, човешко достойнство, обединение, културно многообразие, толерантност", смята тя. 

Теодосий Теодосиев е номиниран от Илияна Йотова (С&Д) и Емил Радев (ЕНП), Той е учител по физика и астрономия в ПМГ „Никола Обрешков“ – Казанлък. От 1974 г. е ръководител на „Школа ТЕО“ по приложна математика и физика, като дълго време поддържа сградата на школата със собствени средства. В нея занятията винаги са били и си остават безплатни, със свободен достъп за всички желаещи ученици и учители от цялата страна и от чужбина, вкл. от Великобритания и Швейцария. Негови възпитаници печелят 8 от 12-те златни медала, завоювани от български участници на Международната олимпиада по физика, вкл. най-високите индивидуални резултати и отборни постижения. Създател е на собствена „Методика за формиране на силов интелект“.

„Народно читалище „Бъдеще сега 2006“ и екипът, който създава „Училище сред природата“ в село Гудевица, работят усърдно в сферата на младежката дейност, образованието и активното гражданство в Европа. Номинацията е от името на Илхан Кючюк (АЛДЕ). 

Европейският парламент присъжда ежегодно Наградата за европейски гражданин. Наградата има за цел да отличава изключителни постижения в следните области: насърчаване на по-доброто взаимно разбирателство, както и по-добрата интеграция между гражданите на държавите членки на Европейския съюз (ЕС); улесняване на трансграничното сътрудничество, също в областта на културата; принос за укрепването на европейския дух; дейности, които дават конкретен израз на ценности, залегнали в Хартата на основните права на ЕС. Единствено членовете на ЕП имат право да издигат кандидатури – по една кандидатура годишно. Тя може да е на отделен гражданин, група граждани, асоциация или организация.

Национално жури, съставено от български членове на ЕП, ще подреди трите номинации по реда на своите предпочитания. Препоръките на националното жури се предават за разглеждане на Комисията по присъждането на Гражданската награда, която обявява крайното решение в края на ноември. След това, в края на годината, Информационното бюро на ЕП в България ще организира церемония за връчване на медала на българския носител на приза. По-късно ще се проведе и церемония в Брюксел.

Членовете на Комисията по присъждането ще бъдат определени с решение на Бюрото на ЕП. Комисията може да избере до 50 лауреати общо от всички 28 държави членки, като отчита принципа на географското разпределение и баланса между половете. Обикновено в нея влизат председателя на ЕП (или негов заместник), 4 заместник-председатели на ЕП, 2 бивши председатели на ЕП и 2 популярни личности.

Сред лауреатите на Наградата за европейски гражданин на ЕП за 2014 година бяха доброволци от СУПЦ „Анастасия д-р Железкова“ (Варна) и журналистът Христо Христов. През 2013 г. Гражданската награда на ЕП бе присъдена на 43 лица и организации от държавите членки, сред които и покойният акад. Валери Петров и д-р Милен Врабевски от фондация „Българска памет“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ