Американските мита са в центъра на вниманието, но между ЕС и Китай върви тих сблъсък

Американските мита са в центъра на вниманието, но между ЕС и Китай върви тих сблъсък

Сагата около митата на администрацията на американския президент Доналд Тръмп отвлече вниманието на световния пазар от търговското напрежение между Китай и Европейския съюз, което се разгорещява, пише Си Ен Би Си.

Обвиненията и разследванията относно взаимните търговски практики отдавна са основен елемент в търговските отношения между ЕС и Китай на фона на опасения относно това как местните икономики вероятно ще бъдат засегнати от конкурентния внос.

През последните седмици ограниченията на ЕС за китайски компании, участващи в обществени търгове за медицински изделия, бяха бързо посрещнати с налагането от Китай на ограничения за внос на такива продукти. Отделно, дълго коментираните китайски мита върху бренди от ЕС влязоха в сила по-рано този месец и както Пекин, така и Брюксел засилиха взаимните си критики.

Като цяло търговските отношения между ЕС и Китай сега са „доста лоши“, според Марк Жулиен, директор на Центъра за азиатски изследвания във Френския институт за международни отношения (Ifri).

„Това, което някога беше област на големи възможности и ентусиазъм за двустранните отношения, сега носи повече рискове, отколкото в възможности“, каза той пред Си Ен Би Си по-рано тази седмица.

Трудни отношения

Отношенията между ЕС и Китай са обременени от много предизвикателства и рискове, често свързани със сблъсък на икономически позиции, коментира Гжегож Стек, старши анализатор в Института за китайски изследвания „Меркатор“.

„ЕС и Китай като цяло са на сблъсък по отношение на своите търговски и индустриални политически опасения“, каза той пред Си Ен Би Си. Ябълките на раздора включват предизвикателството на „свръхкапацитета“ на Китай и отклоняването на търговията към Европа, обясни Стек, който е и ръководител на офиса на Института „Меркатор“ в Брюксел.

„Все по-належащата нужда на Пекин да изнася противоречи на нуждата на ЕС да защити собствената си индустриална база“, добави той.

Жулиен от Ifri също така посочи редица опасения, които правят отношенията между ЕС и Китай трудни, включително все по-трудната среда за чуждестранните компании, опериращи в Китай, и нарастващия търговски дефицит на Европа. Освен това, според него Пекин използва търговията като оръжие, за да окаже натиск върху Европа – както направиха с митата върху брендито.

Китай за първи път започна да разследва вноса на европейско бренди, след като ЕС започна да налага мита върху произведените в Китай електрически превозни средства миналата година, като те представляват сериозна конкуренция на произведените в Европа алтернативи.

Американските мита оказват влияние на отношенията между ЕС и Китай

Тарифният режим на президента на САЩ Доналд Тръмп можеше да бъде възможност за Китай и ЕС да подобрят отношенията си, според Жулиен от Ifri.

„Това би трябвало да е имало положително въздействие върху двустранните отношения. В смисъл такъв – изправени пред икономически принуда от Съединените щати, ЕС и Китай, може би е трябвало да преговарят и да правят компромиси, за да извлекат максимума от търговските си отношения на фона на тарифната война на САЩ“, каза той.

Това все още не се е материализирало.

Жан-Марк Фене, старши сътрудник в Института за геополитика и бизнес ESSEC, коментира, че една от причините за този неуспех може да е, че Пекин смята, че е надделял в собствената си търговска драма с Вашингтон.

„Следователно необходимостта от общ фронт с ЕС е по-ниска“, каза Фенет. „Всъщност, страхът в Пекин сега е по-скоро, че ЕС ще приеме антикитайска линия, която американската администрация би наложила в кулоарите на търговските преговори.“

След първоначалните остри ескалации и напрегнати преговори, Китай и САЩ потвърдиха рамково споразумение за търговия през юни, включващо разпоредби относно горещо оспорваните редкоземни елементи и технологични регулации. По-рано тази година Пекин наложи ограничения за износ на няколко редкоземни елемента и магнити, които често се използват в автомобилния, отбранителния и енергийния сектор, като част от отговора си на първоначалните американски тарифи.

Светлина в края на тунела?

Стек от Института „Меркатор“ твърди, че е „малко вероятно да се намери“ решение по оставащите точки на търговски спорове между Пекин и Брюксел, като вместо това предвижда по-нататъшни проблеми.

„Проблемите със свръхкапацитета и отклоняването на търговията, съчетани с готовността на Пекин да използва контрола върху износа на редкоземни елементи като лост в преговорите за тарифите за електрически превозни средства, сигнализират за още турбуленции“, коментира той.

Според Стек може да се очаква и напрежение относно мерките на ЕС за засилване на неговата автономност и опитите на Китай да предотврати тези усилия.

Фенет зае подобна скептична позиция.

„Значителното втвърдяване на позициите на Европейската комисия и увеличаването на силата на инструментите за защита, с които се е въоръжила през последните години, правят вероятно да има нарастващи триения, както показват неотдавнашните мерки, предприети срещу китайското медицинско оборудване, и както несъмнено ще видим на срещата на върха ЕС-Китай на 24 юли в Пекин“, добави той.

Надеждите му за срещата на върха, която според източници на Си Ен Би Си ще включва среща между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и китайския президент Си Дзинпин, също са ниски.

„Двете страни вече изглежда очакват трудна и вероятно неубедителна среща“, каза Фенет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Времето: Топло и слънчево, но следобед ще се заоблачи