Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Аржентина девалвира валутата си, представи „шокови мерки" срещу хиперинфлация
Правителството на президента Хавиер Милей обяви рязка девалвация на аржентинската валута, съкращения на щедрите държавни субсидии и спиране на всички нови обществени строителни проекти, предаде Франс прес.
В предварително записано видео съобщение министърът на икономиката Луис Капуто се постара да обясни на аржентинците причините за десетилетията на повтарящи се икономически кризи и високи дълг, инфлация и фискален дефицит.
В момента в третата по големина икономика в Латинска Америка годишната инфлация е 140%, а нивото на бедност е 40%.
Държавната хазна също е празна, а Милей многократно е казвал: „Няма пари“.
Капуто заяви, че страната има „пристрастяване“ към харченето на повече, отколкото печели, и е регистрирала фискален дефицит за 113 от последните 123 години.
„Ако продължим по същия начин, неизбежно се насочваме към хиперинфлация“, каза Капуто, като, че за първи път правителството ще адресира проблема „в корените му“.
Това е „именно за да не се налага повече да търпим тези последствия, за да не търпим повече инфлация, за да не търпим повече бедност“, каза Капуто.
Международният валутен фонд (МВФ), на който Аржентина дължи 44 милиарда долара, приветства мерките.
„Тези смели първоначални действия имат за цел значително да подобрят публичните финанси по начин, който защитава най-уязвимите в обществото и укрепва валутния режим“, се казва в изявление на МВФ.
„Инфлацията ще се влоши“
Капуто обяви, че аржентинското песо ще бъде девалвирано с малко над 50 процента от 391 за щатски долар до 800 песо за долар.
Аржентинското правителство от години стриктно контролира обменния курс на песото към долара – нещо, което анализаторите определят като скъпа приумица.
Не беше споменато нищо обаче за незабавно премахване на тези мерки за контрол, които доведоха до създаването множество борси за долари и процъфтяващ черен пазар, където доларът понякога се продаваше до три пъти над официалния курс.
„Девалвацията беше много, много по-голяма, отколкото мисля, че повечето хора очакваха“, каза Николас Салдиас, старши анализатор в Economist Intelligence Unit, като добави, че това ще има „значително въздействие върху инфлацията“.
Милей и неговото правителство отново подчертаха посланието, че инфлацията и общата икономическа ситуация ще се влошат значително, преди да се подобрят.
„Ще бъдем в бедност и ситуацията ще бъде много по-тежка“, каза 57-годишният учител Габриел Алварес, реагирайки на съобщенията.
Капуто също обяви намаляване на щедрите държавни субсидии за гориво и транспорт - като автобусните билети струват само няколко цента, без да казва с колко.
Той заяви, че политиците отдавна са подкрепяли субсидиите, за да „заблудят хората да вярват, че слагат пари в джобовете си. Но както всички аржентинци вече са разбрали, тези субсидии не са безплатни, а се плащат с инфлацията“.
„Няма пари“
Други съкращения на разходите, които той обяви, включват спиране на цялата държавна реклама за една година - което според него е струвало 34 милиарда песо през 2023 г.
Освен това държавата няма да възлага нови благоустройствени дейности и ще анулира одобрени търгове, по които все още не е започнала работа.
„Реалността е, че няма пари за плащане на повече обществени проекти, които, както всички аржентинци знаят, често завършват в джобовете на политици или бизнесмени на служба.“
Той каза, че в бъдеще инфраструктурните проекти ще се изпълняват от частния сектор.
Друга мярка ще бъде отмяна на подновяването на обществени договори, които са на по-малко от година.
Милей вече съкрати девет правителствени министерства, което според Капуто ще премахне 34% от всички политически длъжности.
Въпреки това, в съответствие с обещанието си да поддържа благосъстоянието на най-бедните, правителството увеличи детските надбавки и хранителната помощ с 50 процента.
Салдиас каза, че това е „наистина ясен сигнал колко тежка ще бъде инфлационната криза“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.