Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Бумът на ИИ изправя Европа между центровете за данни и целите за декарбонизация
Бумът на изкуствения интелект (ИИ) поставя началото на екологична промяна в начина на работа на центровете за данни, тъй като европейските разработчици са изправени пред натиск да понижат температурите на водата в своите енергоемки съоръжения, за да поемат по-мощните чипове на фирми като технологичния гигант Nvidia, предаде CNBC.
Смята се, че изкуственият интелект ще доведе до 160% ръст в търсенето на центрове за данни до 2030 г., показва проучване на Goldman Sachs – увеличение, което може да навреди на целите за декарбонизация на Европа, тъй като се очаква специализираните чипове, използвани от фирмите за изкуствен интелект, да повишат енергийния използване на центровете за данни, които ги разполагат.
Мощните чипове, известни също като графични процесори или GPU, - са от съществено значение за обучение и внедряване на големи езикови модели, които са вид AI. Тези GPU се нуждаят от изчислителна мощност с висока плътност и произвеждат повече топлина, което в крайна сметка изисква по-студена вода за поддържане на надеждно охлаждане на чиповете.
ИИ може да консумира 120 киловата енергия само в един квадратен метър от център за данни, което е еквивалентно на потреблението на енергия и разсейването на топлина от около 15 до 25 къщи, според Андрей Короленко, главен продуктов и инфраструктурен директор в Nebius, който се позова специално до внедряването на чипа Blackwell GB200 на Nvidia.
„Това е изключително плътно и от гледна точка на охлаждането имате нужда от различни решения“, каза той.
Майкъл Уинтерсън, председател на Европейската асоциация на центровете за данни (EUDCA), предупреди, че понижаването на температурите на водата в крайна сметка ще „фундаментално ще ни върне към неустойчива ситуация, в която бяхме преди 25 години“.
„Проблемът, който имаме с производителите на чипове, е [че] ИИ сега е космическа надпревара, управлявана от американския пазар, където правата върху земята, достъпът до енергия и устойчивостта са сравнително ниски и където пазарното господство е от ключово значение“, Уинтерсън каза CNBC.
„Дискусия за еволюцията“
Енергийната ефективност е на първо място в дневния ред на Европейската комисия, тъй като тя се стреми да постигне целта си за намаляване на потреблението на енергия с 11,7% до 2030 г. ЕС прогнозира през 2018 г., че потреблението на енергия в центровете за данни може да нарасне с 28% до 2030 г., но появата на AI се очаква да увеличи този брой два или три пъти в някои страни.
Уинтерсън каза, че понижаването на температурите на водата е „фундаментално несъвместимо“ с наскоро стартиралата Директива на ЕС за енергийна ефективност, която създаде специална база данни за центрове за данни с определен размер, за да докладва публично за тяхната консумация на енергия. EUDCA лобира в Брюксел да разгледа тези опасения за устойчивостта.
Фирмата за енергиен мениджмънт Schneider Electric често се ангажира с ЕС по темата. Много от скорошните дискусии се фокусираха върху различни начини за източник на „основна мощност“ за AI центрове за данни и за потенциала за повече сътрудничество с комуналните услуги, каза вицепрезидентът на Schneider Electric Стивън Карлини, главен защитник на ИИ и центрове за данни.
Служители на Европейската комисия също имаха обмен с Nvidia, за да обсъдят потреблението на енергия и използването на центрове за данни по отношение на ефективността на използването на енергия и тази на чипсетите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.