Бизнес перспективи: Може ли Европа да се възползва от хаоса в САЩ?

Бизнес перспективи: Може ли Европа да се възползва от хаоса в САЩ?

Има известен оптимизъм сред представителите на Европейския съюз тези дни - поне в сравнение с погребалното настроение преди няколко месеца, тъй като тарифната война на Доналд Тръмп и атаките срещу върховенството на закона тласкат европейците да се сближат, а инвеститорите да търсят убежище в еврото. Въпросът е колко далеч може да отведе това Европа и колко бързо може да се постигне необходимата промяна, като се има предвид, че Германия е изправена пред трета поредна година на стагнация, а предупрежденията на Марио Драги все още звучат в ушите на технократите, пише Лионел Лорна за Блумбърг.

Атаката на Тръмп срещу трансатлантическите отношения на стойност 1,5 трилиона долара със сигурност свърши по-добра работа за доказване на стойността на ЕС, отколкото 1000 бели книги. Неговите атаки срещу НАТО и Украйна засилват солидарността между членовете, като дори традиционно проамериканската Дания се отказа от евроскептицизма си след натиска върху Гренландия. Шансовете за членство на Норвегия и Исландия също се променят. Дори Обединеното кралство се доближава до Брюксел.

Тъй като единният пазар на ЕС от 440 милиона се изправя срещу Тръмп, държавите-членки също са по-склонни да нарушат националните табута. Новата коалиция на Германия измъква страната от строгите икономии с пакет от над 500 милиарда евро (574 милиарда долара) за инфраструктура. Франция, междувременно, е готова да обмисли промяна на континенталната отбрана с разширено ядрено възпиране, което се харесва на Полша, тъй като САЩ търсят по-добри отношения с Русия.

И във време, когато потокът от инвестиции и изследвания се обръща в полза на Европа, става по-лесно да се увеличи нейната стабилност, предвидимост и равенство спрямо Америка. „Нямаме бро-та и олигарси“, каза наскоро президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, докато изпълнителният орган се бори да отключи финансиране и други стимули за привличане на учени, потискани от администрацията на Тръмп. Щатският долар загуби около 9% от стойността си тази година спрямо кошница от световни валути, докато еврото се засили с около 5%. Акциите на компании от сектора на отбраната като Rheinmetall AG се повиша значително.

Тарифна болка, фискална печалба

И въпреки това ЕС все още изглежда зле подготвен за предстоящата буря. Неговата икономика е два пъти по-зависима от външната търговия от тази на САЩ, като Германия е особено уязвима предвид зависимостта от Америка за повече от 10% от износа на стоки като автомобили и фармацевтични продукти, според Блумбърг. Последните прогнози на Международния валутен фонд показват стабилизиране на производството на Германия тази година - и като се има предвид високата несигурност, има шанс икономиката на Германия да се свие за трета поредна година, предупреждава икономистът от ING Шарлот де Монпелие. В допълнение към загубата на работни места и недоволството на хората, които би донесла една тарифна война с Тръмп, съществува и риск ЕС да се окаже в ситуация, в която води търговска война на два фронта, докато Китай засилва износа си и пренасочва поток от стоки към Европа.

Тестът за предстоящото лято на търговски проблеми не е дали ЕС може да побърза да сключи сделка с Тръмп за 90 дни, както изглежда мисли милиардерът на LVMH Бернар Арно. Въпросът е дали ще започне да прилага рецептата на Драги за успех чрез увеличаване на фрагментирани местни индустрии, създаване на истински единен пазар за банките и интегриране на своите различни капиталови пазари. Нови пазари и съюзи в чужбина ще помогнат, но, както посочва управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, само комбинацията от повече разходи и повече интеграция ще повиши растежа и ще подобри устойчивостта на Европа. Тъй като ще отнеме време, за да се приложат нови планове за разходи, може би не е успокояващо, че политиките на новото германско правителство все още нямат съдържание в области като пенсии или намаляване на бюрокрацията.

Колкото и добре да изглежда Европа на фона на предвождания от САЩ хаос, привличането на таланти и инвестиции, докато притъпява привлекателността на популистите у дома, ще изисква изцяло ново ниво на единство. „Не можем да спрем по средата на пътя“, предупреди председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард по-рано този месец. Нейната собствена институция се изправя пред предизвикателството да облекчи паричната политика, за да стимулира търсенето. Крайно време е правителствата да започнат да премахват собствените си бариери пред растежа, което според Драги, предшественикът на Лагард, се равнява на 45% мито върху стоките и 110% върху услугите. Ако това означава да се обърне внимание на друго табу - необходимостта от гласуване с по-квалифицирано мнозинство сред 27-те държави от ЕС, така да бъде. Това би било още един добре дошъл, макар и болезнен, удар, причинен от хаоса на Тръмп.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ