Бизнес перспективи: Производители на химически продукти се борят с глобалното свръхпредлагане

Бизнес перспективи: Производители на химически продукти се  борят с глобалното свръхпредлагане

Големите производители в Азия и Европа продават активи, затварят по-стари инсталации и преоборудват съоръженията си, за да използват по-евтини суровини, като например етан вместо нафта, с цел намаляване на разходите, твърдят ръководители и анализатори от сектора, пише Ройтерс.

Производителите ще трябва да продължат да консолидират капацитета си за производство на етилен и пропилен, тъй като се очаква свръхпредлагането да продължи с години, а новите заводи в Близкия изток и Китай все още се пускат в експлоатация, дори когато китайската икономика се свива.

Етиленът и пропиленът, произвеждани от петролни продукти, са основни суровини за производството на пластмаси, промишлени химикали и фармацевтични продукти, широко използвани в ежедневието.

Консултантската компания Wood Mackenzie изчислява, че около 24 % от световния нефтохимически капацитет е застрашен от окончателно затваряне до 2028 г. на фона на слабите маржове.

"Очакваме рационализацията в Европа и Азия да продължи и през този цикъл", заяви Ерен Четинкая, партньор в McKinsey & Company. Той очаква, че настоящият спад ще продължи по-дълго от обичайните пет до седем години поради продължителното натрупване на мощности, особено в Китай.

Производителите в Азия са изправени пред най-тежките перспективи, като свръхпредлагането вероятно ще се запази, тъй като някои компании вероятно няма да ограничат производството на нови единици и заводи, които са интегрирани с по-широки операции.

"От 2022 г. насам обаче редица фактори направиха бизнес средата по-трудна - включително спадащото вътрешно търсене, както и драстичното свръхпредлагане за сметка на стартиралите нови производствени мощности в Китай и други части на Азия", заяви Mitsui Chemicals в изявление през април.

Производствените маржове на пропилен в Азия се очаква да паднат на червено тази година, като загубите се очаква да бъдат средно около 20 долара на метричен тон, каза консултантската компания Wood Mackenzie.

В Европа се прогнозира маржът на печалбата да нарасне спрямо миналата година до близо 300 долара на тон през 2024 г., но това е с 30% по-ниско в сравнение с преди две години.

За разлика от това, маржовете на пропилена в САЩ се очаква да нараснат с 25% до около 450 долара за тон през 2024 г. Американските производители са изолирани от кризата на маржовете чрез изобилие от местни суровини, получени от по-евтини течни природни газове, като етан, каза анализаторът на WoodMac Кай Сен Чон.

Производители от Азия гонят нови пазари

В Азия, тайванската Formosa Petrochemical  затвори две от трите си нафта крекинг за една година, докато малайзийският PRefChem - съюз между Petronas и Saudi Aramco - държи своя кракер затворен от по-рано тази година. Въпреки това производителите в Южна Корея и Малайзия поддържат високи темпове на производство дори и на загуба, тъй като техните заводи са интегрирани с петролни рафинерии. Това ги прави неспособни да затворят или продадат губещи петхем звена, без да засегнат производството на други продукти, казаха източници от индустрията. „Портфейлите на повечето компании са интегрирани и балансирани. Ако искате да ги консолидирате, трябва или да унищожите силните страни на една компания, или да се отървете от силните страни на другата компания“, служител в голяма южнокорейска държавна интегрирана каза рафинерът. „Но не мисля, че ще бъде лесно за корейските фирми да го направят без ясни печалби“, каза служителят, пожелал анонимност.

Тъй като производството и износът от Близкия изток, Китай и САЩ нарастват, компаниите проучват развиващи се пазари като Индия, Индонезия и Виетнам, за да продадат своите излишъци.

По-малкото добавяне на капацитет и нарастващият апетит за полимери и химикали биха направили Индия един от най-привлекателните пазари в световен мащаб, каза Наванит Нараян, главен изпълнителен директор на индийската Haldia Petrochemicals, пред Reuters.

Освен намирането на нови пазари, японските и южнокорейските нефтохимически производители проучват нишови проекти за увеличаване на маржовете чрез производство на нисковъглеродни и рециклируеми пластмаси, които могат да постигнат по-високи цени, тъй като търсенето на по-екологични продукти расте.

Mitsubishi Corp работи с финландската Neste  за разработване на възобновяеми химикали и пластмаси. Sumitomo Chemical иска да произвежда продукти, използвайки технология за рециклиране на полиметилметакрилат, за да произвежда пластмаси, които имат по-малко въглерод от традиционните продукти.

Консолидацията в Европа набира скорост 

Консолидацията е в ход в Европа, където Saudi Arabian Basic Industries Corp и Exxon Mobil Corp обяви планове за окончателно затваряне на някои заводи поради високи разходи.
SABIC също преоборудва съоръжения в Европа и Обединеното кралство, за да преработва повече етан, който е по-евтин от нафтата, каза Оливие Жерар Торел, изпълнителен вицепрезидент на SABIC, химикали, пред Reuters през май.

Етанът, чиято цена е спрямо природния газ, обикновено е по-евтин от нафтата, произведена от нефт. SABIC притежава крекери с гъвкаво захранване, които могат да използват нафта, етан и втечнен нефтен газ (LPG) като суровини. Чонг от WoodMac каза, че промяната се дължи главно на високите енергийни и производствени разходи и слабото търсене в региона на фона на слабия икономически растеж през последните няколко години. Гигантът със седалище в Хюстън LyondellBasell, който продаде петрохимическите си активи в САЩ през май, заяви, че проучва всички възможности в Европа, когато Ройтерс попита дали планира да напусне нефтохимическия бизнес в близко бъдеще.

„Очаква се пазарните условия в Европа да бъдат предизвикателни в дългосрочен план“, каза говорител на компанията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2024"?
Супербактерии ще убият близо 40 милиона души до 2050 година
Формули за успех от финалистите в "Мениджър на годината"
Ройтерс: „Мосад“ са заложили платка с експлозиви в 5000 пейджъра на Хизбула
Атака с украински дрон предизвика взрив с мащабите на земетресение в Русия
"Хизбула" обвини Израел за експлодиралите стотици пейджъри в Ливан, официалните власти отказват информация
Режим „Мениджър“ и режим „Основател“: Кое е по-добре за компанията
Прочутата и най-оживена търговска улица в Европа „Оксфорд Стрийт“ в Лондон става пешеходна