Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата

Броят на корабите с втечнен газ и насипно зърно през Панамския канал спадна наполовина заради сушата

Повече кораби с втечнен природен газ (LNG) и кораби за насипни зърно са започнали да заобикалят Панамския канал, след като сушата намали капацитета на един от ключовите международни водни пътища, съобщава Financial Times (FT). Изданието се позовава  на експерти, които отбелязват, че увеличаващите се прекъсвания във веригите за доставки, включително тези, свързани с изменението на климата, „заплашват да прекроят и повишат цената на световната търговия“.

Според консултантската компания Marine Traffic през юли през канала са преминали само 13 превозвачи на втечнен газ, което е наполовина по-малко от юли 2022 г. Транзитът на кораби за насипно зърно също е намалял с 35% през периода, до 129 превозвача. Според Roar Adland, говорител на корабния посредник SSY, каналът просто е станал „по-малко привлекателен от миналото“ за транспортиране на стоки с по-ниска стойност, както превозвачите правят най-доброто, което могат, за да предложат същите разходи и пестене на време, както преди.

Освен това компаниите са изправени пред „допълнителни разходи“ след проблеми, свързани с последиците от сушата през юли 2023 г. Това води до „намаляване на транзита на евтини и чувствителни към времето товари, които обикновено се транспортират от кораби за насипни товари“, подчертават от Roar Adland.

В своя пик каналът, който представлява 5% от световната морска търговия, е обслужвал повече от 36 кораба на ден, но поради липсата на валежи през януари този брой е спаднал до 20. Търговците на втечнен газ използват маршрута около Африка между източния бряг на САЩ и Азия, който е много по-дълъг, но напоследък по-надежден от Панамския канал, припомня изданието. Предприемачите са стигнали до заключението, че предвид дългосрочната перспектива, те трябва „просто да стоят далеч от канала, ако могат да си го позволят“, казва корабният брокер на Braemar LNG Джереми Кац.  Причината за влошаването на ситуацията е сушата, една от най-лошите през последните сто години, и намаляването на нивото на водата във водохранилищата с прясна вода, откъдето става водосборът за преминаването на кораби в Панамския канал. Неговите ефекти са изострени от феномена Ел Ниньо, който затопля повърхността на Тихия океан и влияе върху валежите. Това явление се случва на всеки 2-7 години.

Коментари

isabella ethan

14 август 2024, 15:54ч.

Коментарът е блокиран от медератор.

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ