Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Цените на жилищата в ЕС и еврозоната намаляват, у нас са скочили с 9,2% за година
Лек ръст с 0,8% отбелязват през третото тримесечие на 2023 г. както цените на жилищата, така и наемите в Европейския съюз в сравнение с второто тримесечие на годината. В сравнение с третото тримесечие на 2022 г. обаче цените на жилищата в ЕС са намалели с 1,0%, докато наемите са се увеличили с 3%, показват данните на Евростат, оповестени днес.

Същевременно в България през третото тримесечие на 2023 година в сравнение със същия период на предходната година, цените на жилищата са скочили с 9,2 на сто. Те обаче са забавили ръста си спрямо второто тримесечие на миналата година, когато увеличението беше с с 10,7 на сто. На тримесечна основа цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през третото тримесечие на миналата година.
Цените на жилищата и наемите в ЕС следваха сравнима тенденция на нарастване между 2010 г. и второто тримесечие на 2011 г. След това тримесечие цените на жилищата и наемите се развиха по различен начин. Докато наемите се увеличаваха стабилно през този период до второто тримесечие на 2023 г., цените на жилищата се колебаеха значително, посочват от Евростат.
След рязък спад между второто тримесечие на 2011 г. и първото тримесечие на 2013 г. цените на жилищата останаха повече или по-малко стабилни между 2013 г. и 2014 г. Последва бързо покачване в началото на 2015 г. и цените на жилищата нарастваха по-бързо от наемите до третото тримесечие на 2022 г. , От четвъртото тримесечие на 2022 г. цените на жилищата паднаха две поредни тримесечия, преди да се повишат отново през второто и третото тримесечие на 2023 г.,Между 2010 г. и третото тримесечие на 2023 г. цените на жилищата са се увеличили с 48%, а наемите с 22%. При сравняване на третото тримесечие на 2023 г. с 2010 г. цените на жилищата са се увеличили повече от наемите в 18 от 27-те страни в ЕС, отбелязват от европейската статистическа агенция.
През този период цените на жилищата са се увеличили повече от три пъти в Естония (+210%) и повече от два пъти в Унгария (+185%), Литва (+158%), Латвия (+141%), Австрия (+123%), Чехия (+122%) и Люксембург (+107%). Намаления се наблюдават в Гърция (-14%), , Италия (-8%) и Кипър (-2%).
Наемите са се увеличили в 26 страни от ЕС, като най-голям е ръстът в Естония (+218%), Литва (+170%) и Ирландия (+100%). Единственото намаление на цените на наемите е регистрирано в Гърция (-20%), добавят от Евростат.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Европейските акции са се насочили към трети пореден седмичен спад*
Финанси |Андрей Гюров: Не сме се присъединили към Съвета за мир на Тръмп
България |Георги Тодоров: Няма възможност за нов парк между "Люлин" и "Филиповци"
Политика |Затягане на мерките: Гърция следи с регистър и код продажбата на алкохол на непълнолетни
Свят |ЦИК: Важно е хората да проверят дали фигурират в избирателните списъци
България |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.