София девета в международна класация на най-бързо развиващите се градски имотни пазари

София девета в международна класация на най-бързо развиващите се градски имотни пазари

София девета в международна класация на най-бързо развиващите се градски имотни пазари

Глобалните жилищни пазари продължават да показват здравословен ръст на цените, въпреки  рекордното покачване на лихвените проценти от края на 2021 г. насам. Средните цени на жилищата са отбелязали спад на тримесечна база само през последното тримесечие на 2022 г., след което цените са се повишили с 2,7 на сто. Това показват данните от индекс на градските жилищни пазари в света през третото тримесечие на 2023 г.  на консултантската компания Knight Frank.

Според данните на Knight Frank София е на девето място сред най-бързо растящите градски жилищни пазари в света. Българската столица е с годишен ръст на цените на жилищата от 8,6% и с 4,9 на сто на тримесечна база. Така  българската столица изпреварва в класацията градове като Филаделфия и Богота и се класира след полската столица Варшава и  австрстралийския град Пърт.

Турските градове отново окупират  първите две места, показващи най-силни  годишни ръстове в класацията - Анкара със 102,7% и Истанбул със 77,6%. Дубай си осигурява третата позиция, докато Загреб и Атина попълват топ 5 в класацията на Knight Frank. 

Европейските пазари са изправени пред по-трудни условия.а Стокхолм, Братислава и Франкфурт например регистрират двуцифрен годишен спад на цените, отбелязват от Knight Frank. 

„Собствениците на жилища въздъхват с облекчение, тъй като лихвите изглежда ще започнат да намаляват през 2024 г. Макар че това са положителни новини за хората, притеснени от прехода към жилищни заеми с по-високи лихви, важно е да се отбележи, че според очакванията лихвите ще се стабилизират на по-високи нива от тези, с които купувачите на жилища свикнаха по време на пандемията“, коментира  ръководителят  на отдела за глобални анализи в Knight Frank Лиъм Бейли. 

Въпреки възстановяването на ръста на цените редица източници на натиск ще попречат на по-устойчиво възстановяване на жилищния пазар, включително съживяване на сделките с жилищни имоти. Основни сред тези препятствия са по-високите разходи за обслужване на жилищните заеми. Макар че се очаква лихвите по ипотеките да намалеят през 2024 г. заради очаквани понижения на ключовите лихвени проценти в САЩ, Европа и други региони, разходите за обслужване на дълга ще бъдат значително по-високи от нивата преди пандемията. Този фактор допълнително ще задълбочи натиска върху достъпността за домакинствата, които се пренасочват от по-евтини сделки, договорени през последните години, сепосочват от Knight Frank.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ