Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ДБ предлага: Държавата да поеме контрола над "Лукойл Нефтохим" при необходимост
Парламентарната група на „Демократична България“ ще внесе законодателство, което да позволява на правителството да поеме оперативен контрол над „Лукойл Нефтохим“. Това заявиха от коалицията на брифинг в Народното събрание.
"Винаги сме обещавали да внесем законодателство, което позволява българското правителство при необходимост и при много внимателно подбрани условия да поеме оперативния контрол върху рафинерията", каза председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов. Той уточни, че това законодателство е изработено и днес ще бъде внесено.
Предлагаме изменения и допълнения в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, заяви Надежда Йорданова. Тя уточни, че на практика предлагат в няколко конкретни хипотези операторите на критична инфраструктура, която е свързана с производство, съхранение, пренос на енергийни продукти от нефт и производството на нефт да могат да минават под оперативно управление на особен представител, назначен от държавата.
В случаите, когато е налице опасност от засягане на националната сигурност или злоупотреба с монополно положение или нарушаване на ограничителни мерки, които са наложени от международни организации и са задължителни за България, държавата да може да встъпва и да поема оперативното управление върху съответния търговец, обясни Йорданова, цитирана от БТА.
Тя уточни, че това ще се случва със заповед на министъра на икономиката и индустрията след внимателна проверка от Консултативния съвет на съответните обстоятелства.
Оперативното управление ще се поема за шест месеца с възможност да се удължава само веднъж, допълни Йорданова. Тя каза, че заповедта, с която се определя особеният търговски представител, ще подлежи на съдебен контрол, но с оглед спецификата на обстоятелствата и тяхната неотложност, тя ще подлежи на предварително изпълнение.
Ивайло Мирчев пък припомни, че България има дерогация и възможност да внася руски петрол.
„Рафинерията „Лукойл" в Бургас е част от стратегическите обекти за националната сигурност на страната и от тази гледна точка ние сме длъжни да се погрижим за нея, така че тя да не наруши енергийната сигурност на страната. Поради тази причина ще има опция държавата да поеме оперативния контрол”, каза Мирчев.
По думите му така ще бъде постигната главната цел - петролът, внасян от Русия да бъде насочен към вътрешния пазар. Това ще се отрази на цените за българските потребители.
„В никакъв случай не става дума за национализация”, категоричен бе Мирчев.
По-рано днес и от ДПС заявиха, че обмислят предложение държавата да контролира рафинерията, ако има нужда от това. Според зам.-председателя на ДПС Йордан Цонев идеята им е дошла, след като италианското правителство е поело управлението на рафинерията на "Лукойл" в Сицилия, за да обслужва стратегическите интереси на страната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.