ЕП гласува нова, по-висока цел за намаляване на вредните емисии

ЕП гласува нова, по-висока цел за намаляване на вредните емисии

Европейският парламент(ЕП) гласува днес намаляване на вредните емисиите на страните от ЕС с 40% до 2030 г.  Регламентът, който бе одобрен  от евродепутатите с 486 гласа „за“, 132 гласа „против“ и 10 - „въздържал се“, определя задължителни годишни намаления на емисиите на за автомобилния транспорт, отоплението на сгради, селското стопанство, малките промишлени инсталации и управлението на отпадъците за всяка държава-членка на ЕС. С него понастоящем се уреждат около 60% от всички емисии в Европейския съюз.

Законът увеличава целта за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г., на равнище ЕС, от 30% на 40% в сравнение с нивата от 2005 г. За първи път всички държави членки трябва да намалят емисиите на парникови газове, като целите за намаляване варират между 10% и 50%.

Целите за всяка държава членка са основани на БВП на глава от населението и икономическата ефективност. Страните от ЕС ще трябва също така ежегодно да гарантират, че не надвишават годишните си квоти за емисии на парникови газове.

Повишава се и целта на Европейския съюз за улавяне  на въглерод за земеползването и горското стопанство, което следва да намали парниковите газове в ЕС през 2030 г. с до 57% в сравнение с 1990 г. Това стана възможно, след като днес Европейският парламент ( EП) прие днес  с 479 гласа „за“, 97 гласа „против“ и 43 гласа „въздържал се“ преразгледания регламент относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС). Той цели да увеличи естествените поглъщатели на въглерод и да превърне Европа в първия неутрален по отношение на климата континент до 2050 г., както и да подобри биологичното разнообразие в съответствие с  Европейския зелен пакт, съобщиха от ЕП.

Целта на ЕС за 2030 г. за нетни поглъщания на парникови газове в сектора на земеползването, промените в земеползването и горското стопанство ще бъде определена на 310 млн. тона еквивалент на CO2, което е с около 15% повече, отколкото понастоящем. Тя трябва да гарантира допълнително намаляване на емисиите на парникови газове в ЕС през 2030 г. от 55% на около 57% в сравнение с нивата от 1990 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ