Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС търси сътрудничество с други държави, засегнати от американските мита

ЕС се готви да засили контактите си с други страни, засегнати от тарифите на Доналд Тръмп, следвайки поредица от нови заплахи за блока и други търговски партньори на САЩ, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.
Контактите ще се осъществят с редица държави, включително Канада и Япония, и биха могли да включат потенциал за координирани действия, казват източниците.
Ходът идва на фона на проточване на преговорите между ЕС и САЩ по няколко въпроса, включително митата за автомобилите и тарифните ставки за селското стопанство.
Държавите членки бяха информирани за състоянието на преговорите в неделя.
По-рано през деня председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че блокът ще удължи паузата върху търговските контрамерки срещу САЩ до 1 август, за да се даде възможност за по-нататъшни преговори. Мерките бяха приети в отговор на тарифите, наложени по-рано от Тръмп върху стоманата и алуминия, преди да бъдат поставени на пауза за първи път, като те трябваше да влязат отново в сила в полунощ във вторник.
„В същото време ще продължим да подготвяме допълнителни контрамерки, за да сме напълно подготвени“, каза фон дер Лайен пред репортери в Брюксел в неделя, като същевременно потвърди предпочитанието на ЕС към договаряне на споразумение.
Настоящият списък с контрамерки би засегнал американски стоки за около 21 милиарда евро (24,5 милиарда долара), като ЕС има готов и друг списък за стоки на стойност около 72 милиарда евро, както и някои мерки за контрол на износа, които ще бъдат представени на държавите членки още днес, твърдят източниците.
Фон дер Лайен също така каза, че инструментът на ЕС за борба с принудата – най-мощният търговски инструмент на блока, няма да бъде използван на този етап. „ACI е създаден за извънредни ситуации“, каза тя. „Все още не сме в такава.“
В публикация в социалните мрежи в отговор на съобщението на Тръмп за новите мита от 30% върху вноса от ЕС, френският президент Еманюел Макрон призова за ускоряване на подготовката за надеждни контрамерки, включително инструмента за борба с принудата, ако до 1 август не бъде постигнато споразумение.
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви в неделя вечерта, че тези 30-процентови мита ще ударят износителите в най-голямата европейска икономика „до мозъка на костите“, ако не може да се намери решение на търговския конфликт.
Мерц заяви, че се координира тясно с други лидери, за да гарантира, че мита с такъв мащаб няма да влязат в сила. „Това изисква две неща: единство в Европейския съюз и добри линии на комуникация с американския президент“, каза консервативният лидер в интервю за ARD.
Тръмп изпрати писма до редица търговски партньори, като промени предложените през април нива на митата и ги покани на по-нататъшни разговори. В писмо, публикувано в събота, президентът на САЩ предупреди ЕС, че ще се изправи пред мито от 30% от следващия месец, ако не могат да бъдат договорени по-добри условия.
ЕС се стреми да сключи предварително споразумение със САЩ, за да предотврати по-високи тарифи, но писмото на Тръмп попари неотдавнашния оптимизъм в Брюксел относно перспективите за постигане на споразумение в последния момент. Други страни като Мексико, които също преговарят със САЩ, бяха изненадани да получат подобни писма.
ЕС се стреми към тарифа не по-висока от 10% върху износа на селскостопански продукти. Механизъм за компенсиране, който някои производители на автомобили настояваха като начин за предоставяне на тарифни облекчения на компании в замяна на инвестиции в САЩ, засега не се разглежда, на фона на опасенията на ЕС, че това може да премести производството през Атлантика.
Преговарящите от блока се фокусират върху преговорите върху автомобилните тарифи, според запознати източници. Те очакват преговорите между САЩ и ЕС да продължат тази седмица.
САЩ и ЕС обсъждат първоначална сделка, която би обхванала по-голямата част от износа на ЕС с 10% мито, с ограничени изключения за някои индустрии като авиацията и медицинските изделия, съобщи Блумбърг по-рано. ЕС също така настоява за по-ниски ставки за спиртните напитки и вината, както и за смекчаване чрез квоти на митата 50%, които Тръмп наложи върху стоманата и алуминия. САЩ предложиха 17% мито за селскостопански продукти. Всяко първоначално споразумение би обхванало и нетарифни бариери, сътрудничество в областта на икономическата сигурност и стратегически покупки.
В допълнение към универсалната тарифа, която се очаква да бъде въведена през август, Тръмп въведе и 25% мита за автомобили и части, както и двойно повече за метали. Президентът работи за въвеждане на секторни мита в други области, включително фармацевтични продукти и полупроводници, и наскоро обяви 50% мито за вноса на мед.
Всяко споразумение на този етап не би защитило автоматично ЕС от тези секторни мерки, но блокът продължава да търси преференциално третиране в потенциално засегнатите индустрии.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Samsung с първото по рода си AI генерирано модно шоу в България
Технологии |Може ли AI да вдъхне нов живот на математиката?
Технологии |Мъск се обяви против сливане на Tesla с xAI
Компании |Европейските борси започват седмицата със спад на фона на новите заплахи на Тръмп за митата*
Финанси |Караджов: Вече няма "вратички" за заобикаляне на системата за обучение на шофьори
Политика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Хороскоп |Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Свят |САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Свят |Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Свят |Скандали: Македонският премиер обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"
България |Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Общество |Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Финанси |Петролът поскъпва, докато инвеститорите чакат изявлението на Тръмп за Русия
Енергетика |ADVERTORIAL

Новите програми по графичен и UI/UX дизайн на SoftUni Creative започват с безплатен 2-седмичен курс

КТ Интернешънъл представи глобалната си визия и съвместния растеж със своите партньори на Дистрибуторска конференция 2025

Коментари
Няма въведени кометари.