Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%

Налагането на мита от 30% върху износа на ЕС би нарушило основни трансатлантически вериги за доставки, в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни на Атлантика. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в отговор на съобщението на президента на САЩ Доналд Тръмп за новите тарифи, които трябва да влязат в сила от 1 август, предаде Ройтерс.
Тя добави, че от ЕС продължават да работят за постигане на споразумение до 1 август.
„Същевременно ще предприемем всички необходими стъпки за защита на интересите на ЕС, включително приемането на пропорционални контрамерки, ако е необходимо“, коментира Фон дер Лайен. „Ако той ни таксува 50%, ние ще таксуваме него с 50%“, добави тя.
„Европейският съюз „остава твърд, единен и готов да защити (своите) интереси“, коментира председателят на Европейския съвет Антониу Коща.
„Митата са данъци. Те подхранват инфлацията, създават несигурност и възпрепятстват икономическия растеж. Ще продължим да изграждаме силни търговски партньорства по целия свят“, добави той.
Испанският премиер Педро Санчес заяви, че икономическата отвореност и търговията създават просперитет, докато неоправданите тарифи го разрушават.
„Ето защо ние подкрепяме и ще подкрепяме Комисията в преговорите ѝ за постигане на споразумение със САЩ преди 1 август“, каза той.
Междувременно премиерът на Италия Джорджа Мелони заяви, че сега е изключително важно да се запази фокусът върху преговорите, като се избягват поляризации, които биха направили постигането на споразумение по-сложно.
„Вярваме в добрата воля на всички участници в областта, за да постигнем справедливо споразумение, което може да укрепи Запада като цяло, като се има предвид, особено в сегашния сценарий, че няма смисъл да се предизвиква търговски сблъсък между двете страни на Атлантика“.
Нидерландският премиер Дик Схоф заяви, че обявяването на мита от 30% върху стоки, внасяни от Европейския съюз, е обезпокоително и не е пътят напред.
„Европейската комисия може да разчита на пълната ни подкрепа. Като ЕС трябва да останем единни и решителни в преследването на взаимноизгоден резултат със Съединените щати“, добави той
„Съобщението на президента Тръмп е тревожен сигнал за индустрията от двете страни на Атлантика. Търговският конфликт между две икономически области, толкова тясно преплетени като ЕС и САЩ, е вреден за икономическото възстановяване, иновативната сила и в крайна сметка за доверието в международното сътрудничество“, коментира Волганг Нидермарк от германското индустриално лоби BDI.
Тарифите като средство за упражняване на политически натиск водят до по-високи разходи, застрашават работните места и подкопават международната конкурентоспособност, както в Европа, така и в САЩ, каза още той.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.