САЩ налагат мита от 30% върху вноса от ЕС и Мексико

САЩ налагат мита от 30% върху вноса от ЕС и Мексико

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че САЩ ще наложат 30% мито върху стоки от Европейския съюз и Мексико, което ще влезе в сила на 1 август, предаде Си Ен Би Си.

Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си мрежа Truth Social.

Той каза, че ако ЕС или Мексико отвърнат с по-високи мита, „тогава, независимо с колко изберете да ги повишите, това ще бъде добавено към тези 30%, които ние начисляваме“, пише Тръмп и в двете писма.

ЕС се стреми да постигне поне предварително споразумение, което да го предпази от това да стане поредният получател на писмо от Тръмп, диктуващо ново, всеобхватно мито върху износа му за САЩ.

27-членният блок колективно продава повече на САЩ от всяка друга страна – общият внос на стоки от ЕС в САЩ надхвърли 553 милиарда долара през 2022 г., според Службата на търговския представител на САЩ.

Въпреки това, ЕС не успя да си осигури споразумение, макар че и двете страни наскоро сигнализираха за напредък в преговорите, след като Тръмп даде на заден ход от заплахата си да наложи мито от 50% върху блока.

Тази седмица Тръмп изпрати подобни писма до 23 други търговски партньори на САЩ, включително Канада, Япония и Бразилия, определяйки общи мита, вариращи от 20% до 50%. Писмата най-вече очертават новите митнически нива като необходима част от усилията на администрацията на Тръмп за бързо установяване на по-„реципрочна“ световна търговска среда.

Тръмп се опита да направи това с един замах с обявяването на митата за т. нар. от него „Ден на освобождението“ на 2 април, когато наложи почти глобално 10% мито и по-високи мита върху вноса от близо 60 отделни държави. Това предизвика дни на трескави продажби на световните пазари. Седмица по-късно Тръмп постави замрази за 90 дни почти всички по-високи мита.

Неговите търговски представители заявиха, че САЩ биха могли да сключат до 90 нови търговски сделки през този интервал. Но до сряда, когато бе първоначалния краен срок по паузата, администрацията беше уговорила само предварителни споразумения с Обединеното кралство и Виетнам.

В понеделник Тръмп удължи тарифната пауза до 1 август. Тарифните ставки, които той определи в поредицата си от писма, е планирано да влязат в сила в същия ден.

В четвъртък Тръмп заяви пред „Ен Би СИ“, че планира да увеличи базовата си глобална тарифна ставка до 20%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Шефът на Nvidia Дженсън Хуан изравни Уорън Бъфет по богатство
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли