Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия брои рисковете, докато подготвя национализация на рафинерия на "Роснефт"
Германските лидери са изправени пред тежко затруднение какво да правят с критична рафинерия в Североизточна Германия, която е мажоритарна собственост на контролираната от Кремъл "Роснефт".
Германското правителство обмисля национализация на рафинерията PCK в град Шведт, на 120 километра от Берлин, съобщи Politico. Само рафинерията задоволява половината от горивните нужди на Източна Германия и осигурява 11% от общите доставки на страната.
В светлината на важността на рафинерията национализирането ѝ би осигурило дългосрочните енергийни нужди на страната и би й помогнало да избегне прекъсвания на доставките, които биха могли да шокират и без това страдащата икономика на страната.
Берлин постави PCK под временно попечителство на правителството, което може да бъде удължено. Този вариант обаче ще остави на Кремъл контрола върху жизненоважна част от енергийната инфраструктура на Германия, правейки почти невъзможно германците да осигурят доставките на суров петрол за рафинерията в бъдеще.
„Проблемът е в това попечителство“, каза Якопо Мария Пепе, старши анализатор в Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността. „Роснефт контролира този актив“, добави той; „Ако го удължите с още една година, тогава ... може да имате криза в доставките.“
Но национализацията на рафинерията би имало своите огромни недостатъци и дори би могло да доведе до недостига на гориво, от който германските власти най-много се страхуват. Национализацията може също така да остави Берлин с дълг от милиарди евро към Русия в момент, когато Кремъл се стреми да финансира военната си експанзия по време на войната и да излезе от патовата ситуация в Украйна.
За германските власти дилемата идва, когато страната се стреми да прекъсне оставащите си дълбоки икономически връзки с Русия, преди това най-големият й доставчик на енергия. Берлин вече национализира бившия германски филиал на руския газов гигант Газпром, докато Москва конфискува активите на западни фирми, включително германския производител на петрол и газ Wintershall.
Невъзможен компромис
След като Русия нахлу в Украйна през 2022 г., ЕС наложи санкции върху вноса на московски суров петрол в блока, докато Берлин постави PCK под попечителство заедно с две други рафинерии, които също са мажоритарна собственост на "Роснефт".
Тъй като попечителството, което Берлин вече поднови два пъти, изтича на 10 март, германското правителство трябва да реши дали да поеме контрола върху рафинерията PCK за по-постоянна основа. "Роснефт" има 54-процентен дял там, което представлява голяма част от активите на руската фирма в Германия, които са приблизително 7 милиарда долара.
Но за Германия рисковете от преследването на рафинерията може далеч да надхвърлят ползите.
В момента PCK се доставя частично с петрол от Казахстан след ad hoc сделка, договорена след като Германия доброволно прекрати вноса на руски петрол миналата година. Но тъй като този суров петрол минава през Русия, Кремъл може да отмъсти на превземането на рафинерията от Германия, като спре потока на петрол.
В краткосрочен план „руснаците незабавно биха прекъснали всякакви доставки за Шведт", каза Виктор Катона, водещ анализатор на суров петрол във фирмата за пазарно разузнаване Kpler. „Веднага ще получите скокове на цените на горивата в столицата“, добави той. „Доставките на гориво може да бъдат застрашени.“
Германският министър на икономиката Роберт Хабек съобщи, че е получил уверения от полското правителство, че Варшава ще се намеси, за да помогне на Берлин в случай на внезапно прекъсване.
„Полша помогна много в миналото за осигуряване на доставките на петрол в Германия“, каза Хабек. Полша е готова да продължи да ни подкрепя.
Говорител на германското министерство на икономиката потвърди, че служителите са "разговаряли с компании от Полша" за доставки.
Варшава може да помогне при спешни случаи, като достави суров петрол в рафинерията по тръбопровод от полския пристанищен град Гданск, според Катона. Въпреки това, добави той, на терминала за внос „няма място“ за доставки на Германия в по-дългосрочен план.
„Това е като игра на музикални столове и всички столове вече са заети“, каза Катона.
Заплахата на Путин
Друг голям риск за Берлин е, че може да бъде принуден да плати много голяма сума след вероятна съдебна битка за национализация на рафинерия. Берлин може да бъде накаран да плати компенсация на Роснефт, равна на пазарната стойност на рафинерията – която Катона оценява на между 1 и 2 милиарда евро.
Плащането на такава сума на Кремъл, докато той води война срещу Украйна, би изглеждало много зле за Германия, особено след като лидерите на страната вече бяха изправени пред язвителни критики за основното финансиране на военните усилия на Русия чрез покупки на енергия в началото на конфликта.
Засега Берлин само "проучва възможността" за експроприация, каза говорителят на германското правителство. „Все още не е взето решение.“
"Роснефт" обаче обеща да се бори с всеки подобен ход.
„Такава експроприация би представлявала мярка, която би останала безпрецедентна в историята на Федерална република Германия и би навредила завинаги на сигурността на инвестициите“, се казва в изявление на Malmendier Legal, адвокатска кантора, представляваща "Роснефт". „Като листвана акционерна корпорация Роснефт ще предприеме всички мерки за защита на правата на своите акционери.“
Рискът руската фирма да започне съдебно дело срещу Германия е „доста висок“, каза Марк Джейкъб, партньор в DLA Piper, специализиран в международния арбитраж. Двете страни подписаха двустранен инвестиционен пакт през 1989 г., точно преди падането на Берлинската стена.
Германия вероятно ще твърди, че поемането на контрола над рафинерията е „обществена необходимост“, каза Джейкъб, добавяйки, че от друга страна ограничителният език на договора от 1989 г. означава, че Роснефт „ще има солидна претенция“.
Като се имат предвид усложненията и рисковете, най-добрият вариант за Берлин може да бъде да се откаже и да поднови попечителството за трети път.
„Всеки вариант, който Германия има на масата в момента, е по-лош от статуквото“, каза още Виктор Катона.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.