Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германският концерн „Райнметал“ ще строи в България два завода – за артилерийски снаряди и барут

Германският отбранителен концерн "Райнметал" ще построи заедно с България в най-скоро време най-малко два завода у нас. Първият от тях ще бъде за артилерийски снаряди. Още по-важно е нашето съвместно предприятие за барут". Това каза Армин Папергер - изпълнителен директор на германския отбранителен концерн при среща с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в централата на компанията в Дюселдорф. Изявлението на двамата беше излъчено на страницата на Борисов във Facebook.
„В съдружие с българската страна, производителят на автомобили и оръжия ще построи най-малко два завода. Първият от тях ще е за артилерийски снаряди. Искаме да произвеждаме над 100 000 снаряда", заяви Папергер. „Още по-важно е съвместното ни предприятие за барут и за артилерийски снаряди. Основен компонент са амунициите, които ще бъдат произвеждани в България по стандартите на НАТО. Това ще допринесе за позиционирането на страната като партньор в този съюз. Производството на тези изключително важни компоненти е на стойност над 1 милиард евро", добави той.
„Това е най-дефицитната стока в момента. Заводът ще бъде за 155-милеметровите снаряди и изстрели - НАТО-вски калибър. Те са от изключителна важност и за нашата армия, и за Европа. Заводът за барут ще бъде колкото два германски завода - най-големият в Европа“, уточни Бойко Борисов.
По време на разговора стана ясно, че в следващите три седмици трябва да бъдат подготвени договорите за създаване на съвместно дружество на българско предприятие с "Райнметал" за изграждането на заводите.
„Очаквам следващите седмици нови делегации от експерти, които господин Папергер да изпрати", обясни той.
"Благодаря на Папергер, че обърна внимание на България, оцени огромния потенциал, който имаме - това е най-голямата отбранителна фирма в Европа и повярвайте ми, за мен е чест, че той е отделил за пореден път от времето си да инвестира в България", допълни Борисов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.