Йелън:, Законопроектът за финансиране позволява отпускането на 21 млрд. долара на доверителния фонд на МВФ

Йелън:, Законопроектът за финансиране позволява отпускането на 21 млрд. долара на доверителния фонд на МВФ

Йелън:, Законопроектът за финансиране позволява отпускането на 21 млрд. долара на доверителния фонд на МВФ

Приетият от Конгреса законопроект за държавното финансиране в размер на 1,2 трилиона долара ще позволи на САЩ да отпуснат до 21 милиарда долара на тръста на Международния валутен фонд (МВФ) за подпомагане на най-бедните страни в света, заяви финансовият министър на САЩ Джанет Йелън, цитиран от Ройтерс.

Йелън допълни, че това финансиране ще превърне Съединените щати в най-големия поддръжник на тръста на МВФ за намаляване на бедността и растеж (PRGT), който предоставя заеми с нулева лихва в подкрепа на страните с ниски доходи, които работят за стабилизиране на икономиките си, стимулиране на растежа и подобряване на устойчивостта на дълга.

Конгресът одобри законопроекта с гласуване в Сената след полунощ, избягвайки спирането на работата на правителството. С разходите на МВФ ще бъде изпълнено обещанието на президента Джо Байдън, дадено преди повече от две години заедно с други лидери от Групата на 20-те големи икономики, за предоставяне на 100 млрд. долара в подкрепа на държавите с ниски доходи и уязвимите държави, които се възстановяват от пандемията COVID-19 и се борят с макроикономическите рискове.

PRGT е основното средство на МВФ за предоставяне на безлихвени заеми на държави с ниски доходи в подкрепа на икономическите им програми и подпомагане на привличането на допълнително финансиране от донори, институции за развитие и частния сектор.

МВФ съобщава, че от началото на пандемята е подпомогнал повече от 50 държави с ниски доходи с около 30 млрд. долара безлихвени заеми по линия на PRGT, като е намалил нестабилността в бедните страни от Хаити до Демократична република Конго и Непал.
МВФ очаква тази година търсенето на заеми по PRGT да достигне близо 40 млрд. долара, което е повече от четири пъти повече от средното за предходната година.

"Днешното развитие бележи ключов етап в изпълнението на ангажимента на Съединените щати за предоставяне на подкрепа на страните с ниски доходи, които все още понасят икономическите белези от пандемията, като същевременно реагират на високата уязвимост на дълга, климатичните рискове и разпространението на последиците от войната на Русия срещу Украйна", заяви Йелън в изявление, съобщено първо от Ройтерс.

Кевин Галахър, директор на Центъра за политика за глобално развитие към Бостънския университет, заяви, че дълго отлаганото финансиране от САЩ е дошло "точно навреме, като се имат предвид прекомерно високите лихвени проценти в по-бедните страни, особено в Африка", които са засегнали силно страните с ниски доходи, увеличавайки и без това високите дългове.

Той отбеляза, че Конгресът е отказал да одобри плановете на Министерството на финансите да отпусне част от средствата на Тръста за устойчивост и устойчивост на МВФ, създаден, за да осигури финансиране на държавите за работа по изменението на климата и други предизвикателства.

Йелън заяви, че финансирането на МВФ отразява продължаващата подкрепа на Вашингтон за институцията и уникалната роля, която тя играе в международната парична система чрез своите политически съвети, развитие на капацитета и отпускане на заеми и фокусиране върху доброто управление, стабилните икономически реформи и необходимите корекции.

"Очаквам с нетърпение да продължим партньорството си с МВФ в подкрепа на нуждите на страните с ниски доходи", каза Йелън.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ