Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономиката на ЕС и на еврозоната с ръст през второто тримесечие

Брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 0,2 на сто в ЕС и с 0,1 на сто в еврозоната през второто тримесечие на 2025 г. спрямо първите три месеца на годината. Това сочат предварителни данни на Евростат, публикувани днес на страницата на европейската статистическа агенция.
През първото тримесечие на 2025 г. БВП се е увеличил с 0,5 на сто в ЕС и с в еврозоната и с 0,6 на сто в еврозоната.
Спрямо същото тримесечие на предходната година сезонно коригираният БВП нараства с 1,5 на сто в ЕС и с 1,4 на сто в еврозоната през второто тримесечие на 2025 г. През първото тримесечие на годишна база БВП наддаде 1,6 на сто в ЕС и 1,5 на сто в еврозоната, припомня БТА.
Сред страните от ЕС, за които има налични данни, Испания е регистрирала най-голямо увеличение на БВП спрямо предходното тримесечие – 0,7 на сто, следвана от Португалия – 0,6 на сто и Естония – 0,5 на сто. Най-големи спадове са отчетени в Ирландия – 1 на сто, Германия и Италия – 0,1 на сто и в двете държави.
Годишният темп на растеж през второто тримесечие е положителен за всички страни в ЕС, за които има налични данни, като е бил най-висок в Ирландия – 16,2 на сто, Литва – 3 на сто и Чехия – 2,4 на сто.
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Принц Уилям става пилот на хеликоптер за спешна помощ
Маркетинг |Забавно е да правиш невъзможното: 20 велики цитата от Уолт Дисни
Техники за успех | Advertorial |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Млада жена е починала след падане от хотел в Слънчев бряг
България | Advertorial |Доларът задържа печалбите си въпреки новините
Коментари |УниКредит Булбанк е банка на годината
Финанси | Advertorial |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.